Hypoteční úvěry jsou nejlevnější za několik let. Ačkoliv to na počátku roku vypadalo spíše na zdražování, od března začala úroveň úroků u hypoték klesat. Důvodem je koronavirová krize, která dostala úroky na úroveň, kde se nacházely naposledy v roce 2017. Významnou roli ale v poklesu úroků hraje i příznivá ekonomická situace na začátku letošního roku.
Srovnání půjček a úvěrů v minulém a současném roce ukázalo, že úroky u půjček a úvěrů klesají a počty sjednaných úvěrů stoupají, a to nejen u hypoték. Výhodnější úroky nyní banky, nebankovní společnosti v rámci půjčkových produktů. Rychlé srovnání půjček dále ukazuje, že výhodnější úroky nabízí stavební spoření a výhodnější jsou také rychlé půjčky.
Základní úroková sazba v roce 2020 začínala na 2,25 %. Postupně byla snížena Českou národní bankou až na současných 0,25 %. Ačkoliv květen tohoto roku byl v počtu poskytnutých hypoték nejslabším měsícem posledních deseti let, v červnu naopak počet sjednaných hypoték trhal rekordy. Meziroční nárůst poskytnutých hypoték dosáhl v červenci téměř 19 %.
Ač se mohou zdát současné úroky u hypoték více než příznivé, podle hlavního ekonoma ING Bank — Jakuba Seidlera, nedosáhnou na své minimum. Kromě koronavirové krize totiž při poklesu úroků hrál roli také příznivý ekonomický vývoj, v jehož důsledku banky počítaly s menším rizikem nesplácení úvěrů. Toto riziko by ale mělo opět získat vzrůstající tendenci.
Zdražování úvěrů se předpokládá po skončení platnosti dluhového moratoria. V moratoriu se v současné době nachází 13 % úvěrů a dá se očekávat, že ne všechny budou po ukončení moratoria řádně spláceny. To donutí banky zvýšit náklady na riziko a úroky by tak měly opět začít růst.
Mnoho lidí proto neváhá a zřizuje si úvěry, aby využili příznivých podmínek. Otázkou však zůstává, na jaké úrovni budou v dalších měsících čisté mzdy a zda budou dlužníci schopni úvěry splácet. Stále totiž je aktuální otázka vývoje ekonomiky a možného poklesu příjmů a čisté mzdy u početné skupiny zaměstnanců.