Asociace krajů jednala o evropských penězích

Distribucí evropských peněz do krajů, provozem regionální železniční dopravy a problémy s financováním domovů důchodců a ústavů sociální péče se zabývalo jednání Asociace krajů v Plzni.


Distribucí evropských peněz do krajů, provozem regionální železniční dopravy a problémy s financováním domovů důchodců a ústavů sociální péče se zabývalo jednání Asociace krajů v Plzni. Schválili jsme také projekt spolupráce krajů s ministerstvem zahraničí o společných akcích při přípravě na předsednictví ČR v Evropské unii, řekl staronový předseda rady asociace a hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS), který bude vést kraje další dva roky.
Místopředsedy zůstávají hejtman Středočeského kraje Petr Bendl, který je 1. místopředsedou, hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel, hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann (všichni ODS) a hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek (KDU-ČSL).
"Po dohodě s ministrem zahraničí Vondrou budeme pořádat po celé republice zhruba 50 akcí, které už se rozběhly," uvedl Tošenovský. S přípravou předsednictví ČR v EU podle něj souvisí i prezentace ČR v zahraničí.
Asociace vyslechla představy náměstka generálního ředitele Českých drah (ČD) Jiřího Koláře o využití evropských fondů v osobní dopravě. Hejtmani se dohodli, že do konce května zmapuje komise dopravy asociace všechny neuralgické body, spojené zejména s přestupy na hranicích krajů, které vznikly od platnosti nového jízdního řádu od 10. prosince. V červnu budou hejtmani znovu jednat s náměstkem Kolářem, aby problémy eliminovali. "Není pravdou, že ČD to (přestupy) musely udělat, protože je o to kraje žádaly," dodal Tošenovský. Kraje chtějí přestupům věnovat maximální pozornost.
Hejtmani se dále věnovali přípravě evropských fondů. Kvitovali, že vláda schválila na příští rok pro všechny jednu miliardu korun na předfinancování projektů na úrovni krajů. Podle Tošenovského budou tyto peníze, minimálně ve výši jedné miliardy korun, dostávat kraje každý rok po dobu sedmi let.
Kraje musí mít svůj schválený proces distribuce a způsoby použití peněz plus fungující tzv. úřady Regionálních rad NUTS, které budou administraci regionálních dotací zajišťovat. "Začnou fungovat 1. ledna. Nebudou součástí krajských úřadů a budou mít své rozpočty," uvedl severomoravský hejtman. Podle něj půjde o velmi komplikované procesy, za jejichž přípravu hejtmani ocenili náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse.
Podle ústeckého hejtmana Jiřího Šulce budou kraje "každoročně po sedm let implementovat 18 miliard korun z regionálních operačních programů EU". Stát bude mít k dispozici dalších zhruba 82 miliard Kč.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 21.12.2006 11:310 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024