Divadlo Alfa získalo cenu Erik

Inscenace „Putování dobrého Hanse Böhma Evropou“ byla v neděli večer na festivalu loutkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem vyhlášena nejinspirativnější loutkářskou inscenací uvedenou v minulé sezóně.

weby na míru UNIWEB

Putovní cenu Erik předala plzeňským divadelníkům na slavnostním večeru v Divadle Minor Nina Malíková, předsedkyně Českého střediska UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů), které tuto cenu vyhlašuje. Autorská inscenace „Putování dobrého Hanse Böhma Evropou“ vznikla na základě skutečného příběhu, který zmapoval znalec lokální historie Jan Jeňýk Valeš, a je pod ní podepsán kolektiv v čele s režisérem a uměleckým šéfem Alfy Tomsou Legierskim.

„Jsme překvapeni, máme obrovskou radost a je to pro nás i velká satisfakce. Hans Böhm musel mít on-line premiéru v prosinci 2020, poprvé jsme mohli inscenaci představit živému publiku až letos v červnu na festivalu Regiony v Hradci Králové. Pak měl divácký úspěch na festivalech v Polsku a v Chrudimi.,“ řekla dramaturgyně Divadla Alfa Petra Kosová. Divadlo Alfa získalo cenu Erik již dříve za inscenace Tři mušketýři (2006), Krvavé koleno a jiné pohádky pro zlobivé (2007) a James Blond (2010).

Inscenace Putování dobrého Hanse Böhma Evropou vznikala zhruba rok a půl. Předobraz Hanse Böhma se jmenoval Hubert Ott a pocházel z multikulturního prostředí: jeho matka byla dcerou belgického ředitele holýšovské sklárny a otec německý hajný. Služebnictvo mluvilo česky a ve škole se učila angličtina a latina. Takto jazykově vybaven byl vržen jako mladý voják wehrmachtu do kolotoče druhé světové války.

Inscenace je součástí evropského projektu Connect Up, který je určen pro věkovou skupinu 12+. Projektu se účastní celkem 14 divadel a institucí z celé Evropy. Putování dobrého Hanse Böhma Evropou mohou školy využít při výuce dějepisu, společenských věd, zeměpisu nebo dramatické výchovy. Vznikl k ní workshop, metodické listy pro pedagogy a pracovní listy pro žáky a studenty.

Tomsa Legierski, Petra Kosová a kol.
Putování dobrého Hanse Böhma Evropou

Režie: Tomsa Legierski
Dramaturgie: Petra Kosová
Výprava: Karel Czech j.h.
Hudba: Daniel Čámský j.h.
Hrají: M. Hartmannová, D. Horečný, J. Jelínek, T. Jereš, R. Kroupar, L. Lupínková, R. Mašková, M. Mrázková
Česká premiéra online 19. 12. 2020


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
sebevědomá fabia auto cb

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby