Dobrý výčepní musí mít pivo rád a vážit si ho

Dobrý výčepní se nepozná podle toho, kolik sklenic piva denně natočí, ale jaký vztah k zlatavému moku má, jak si ho váží, zda ho má rád a jak se o něj stará. Shodlo se na tom v Plzni sedm mistrů výčepních z Evropy a z Izraele, kteří se v říjnu v New Yorku utkají o titul nejlepšího výčepního na světě. Šest mužů a jedna žena se v plzeňském pivovaru seznámili s historií a postupem výroby zdejšího piva.

Cílená propagace v Plzni

Dobrý výčepní se nepozná podle toho, kolik sklenic piva denně natočí, ale jaký vztah k zlatavému moku má, jak si ho váží, zda ho má rád a jak se o něj stará. Shodlo se na tom v Plzni sedm mistrů výčepních z Evropy a z Izraele, kteří se v říjnu v New Yorku utkají o titul nejlepšího výčepního na světě. Šest mužů a jedna žena se v plzeňském pivovaru seznámili s historií a postupem výroby zdejšího piva, do Česka se zároveň přijeli z Německa, Finska, Belgie, Dánska, Norska, Izraele a Řecka seznámit s českou pivní kulturou.
Soutěž Master Bartender 2007 pořádá Plzeňský Prazdroj druhý rok, na celosvětovém finále se letos utkají výčepní ze 14 zemí světa. V jednotlivých státech mají lidé k pivu a k jeho konzumaci různý přístup. "Ještě tak před deseti lety bych nebyl tolik spokojený s pivní kulturou v některých zemích," říká Luboš Kastner, který má na starosti evropské distributorské trhy plzeňského piva. Právě proto pivovar v posledních letech rozjel velký program péče o kvalitu piva. "Pilsner Urquell bytostně závisí na kvalitě a na perfektním udržení té kvality," tvrdí Kastner. Velmi spokojený je prý z tohoto pohlednu třeba s norskou úrovní, nejlepší zlepšení kvality vykázal v poslední době Izrael.
Asi nejvíce podobní Čechům jsou v pivní kultuře Němci, kteří si mohou vybírat z velkého množství kvalitních domácích piv. "Když přijdou jen pít pivo, vypije jeden člověk za večer třeba pět, šest piv, není to ale Prazdroj. Ten si lidé dávají spíš jako lahůdku k jídlu," popisuje svoje zkušenosti nejlepší německý výčepní Christian Bergmann z Hamburku.
Doslova malým svátkem je pak cesta na pivo pro Izraelce. "V Izraeli lidé nepijí pivo moc, je to pro ně zvláštní příležitost, malá oslava, rozhodně nechodí každý večer. Moji zákazníci si ale pivo vychutnávají a já se snažím, aby můj bar byl pro ně jako druhý domov," vypráví Itamar Taragan z Jeruzaléma. Čepuje šest evropských značek piv, to plzeňské je ale pro něj prý tím nejlepším na světě. "Říkám zákazníkům, že to je ten pravý kořen, ze kterého vzešlo všechno další," řekl.
To naopak ve Skandinávii jsou lidé zvyklí pít pivo ve větší míře. "U nás se pije hodně, naštěstí v posledních letech se trochu zvedá kultura pití a lidé, i mladí, začínají víc požadovat větší sortiment a kvalitnější značky. Nechtějí jen pít hodně levného piva, ale pochutnají si na dobrém," těší nejlepšího dánského výčepního Steffena Kvaleho. Také jednadvacetiletý norský výčepní Erik Jönsson z Osla si prý dává záležet na tom, aby jeho zákazníci pili kvalitní nápoje. "Moji hosté jsou rozmazlení, snažím se je učit, jak dobře pít i jíst, jak správně míchat jídla a vhodná pití. Barman má být víc než jen někdo, kdo ve velkém lije pivo do sklenic, má k němu mít vztah a něco o něm musí vědět," tvrdí Jönsson.
Podle generálního ředitele Plzeňského Prazdroje Mika Shorta je smyslem soutěže, která se koná po celém světě, vysvětlit lidem, jak důležité je čepovat a servírovat pivo dobře. Dobrý barman dokáže udělat z výtečného piva ještě lepší, ale špatný barman ho může zkazit, tvrdí Short.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 20.09.2007 07:27



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka