Evropská komise v Plzni. Město ukázalo tramvaj na Borská pole i plány na Vinice

Plzeň představila zástupcům Evropské komise a Ministerstva dopravy hotové i připravované dopravní projekty. Hlavním tématem byla tramvaj na Borská pole, P+R parkoviště Dobřanská, vozovna Slovany i plánovaná trať na Vinice. Město chce hlavně zlepšit dojíždění, přestupy a plynulost dopravy v celé aglomeraci.

obrázek: Evropská komise v Plzni. Město ukázalo tramvaj na Borská pole i plány na Vinice

Zástupci Evropské komise a Ministerstva dopravy ve čtvrtek 7. května 2026 zavítali do Plzně. Prohlédli si dopravní stavby hrazené z integrovaných územních investic (ITI). Program se soustředil na dokončené projekty i na ty, které město teprve připravuje. Podle radnice by měly zásadně zlepšit dopravu v celé plzeňské aglomeraci.

Plzeň dlouhodobě řeší rostoucí dojíždění za prací, školami a službami. Město proto sázejí na rychlejší a pohodlnější veřejnou dopravu a na lepší přestupy mezi auty, regionálními autobusy a MHD.

„Naším cílem je nabídnout lidem reálnou alternativu k individuální automobilové dopravě.“Aleš Tolar

Tramvaj na Borská pole: spojení pro kampus i průmysl

Delegace se zastavila u prodloužení tramvajové tratě na Borská pole. Jde o jednu z nejvýznamnějších změn v plzeňské dopravě posledních let. Nový úsek měří zhruba 1,3 kilometru a navazuje na křižovatku Klatovská – Kaplířova – U Borského parku. Součástí stavby je i přemostění silnice I/27.

Trať je v provozu od prosince 2019 a přinesla nové zastávky, mimo jiné u Západočeské univerzity. Borská pole jsou rozsáhlé území na okraji města – kromě kampusu sem patří i průmyslová část a obchodní zóna. Dojíždějí sem denně tisíce lidí.

Na tramvaj navazuje přestupní terminál Kaplířova – Dobřanská, doplněný parkovištěm typu P+R. Podle města má P+R Dobřanská kapacitu 318 míst. Cílem je, aby lidé nechali auto na okraji a pokračovali do centra tramvají nebo autobusem.

Vozovna Slovany a chystaná trať na Vinice

V programu byla také tramvajová vozovna Slovany. Její rekonstrukci podpořilo ITI částkou 720 milionů korun. Podle města jde o jednu z klíčových investic, která má zvýšit spolehlivost provozu MHD a zlepšit zázemí pro údržbu vozidel.

Radnice představila zástupcům Evropské komise a ministerstva i připravované projekty. Patří mezi ně plánovaná tramvajová trať na Vinice, u níž studie počítají s úsekem dlouhým zhruba 1,7 kilometru. Město rovněž plánuje zavádění inteligentních dopravních systémů, které by měly pomoci s řízením dopravy v ulicích, plynulostí MHD a poskytováním lepších informací pro řidiče a cestující.

Miliardy pro Plzeň a okolí

Nástroj ITI propojuje město a okolní obce v jednom plánu. Smyslem je, aby stavby na sebe navazovaly a nevznikaly izolovaně. V dopravě to znamená kombinaci přestupních terminálů, parkovišť P+R, veřejné dopravy a dalších dopravních řešení.

Plzeňská aglomerace podle města získala díky ITI ve dvou programových obdobích více než 6 miliard korun. V letech 2014–2020 šlo do dopravy přes 1,6 miliardy korun, v období 2021–2027 je na dopravní projekty vyčleněno více než 1,8 miliardy korun.

Podle radnice návštěva ukázala, jak se evropské peníze promítají do konkrétních staveb, a co bude město v dopravě řešit v následujících letech v Plzeňském kraji.

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články