Finále Plzeň je! Všem komplikacím navzdory

33. ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční netradičně v podzimním termínu od 25. do 30. září.

jaro auto cb

Každý den nabídne premiéru či předpremiéru, soutěžní festivalové snímky, nahlédne do německé a slovenské filmové kuchyně, zjistí, kde v zahraniční kinematografii zanechali stopy čeští tvůrci a promítne i studentské prvotiny. A opět se stane místem setkání s hvězdnými hosty.

Žhavé novinky na Finále Plzeň

„Festival je letos opravdu bohatý na premiéry a předpremiéry. Každý festivalový den přinese alespoň jednu filmovou novinku, která vznikla v České republice,“ láká diváky programový ředitel Peter Badač. Festival bude v pátek zahajovat snímek Svět podle Muchy režiséra Romana Vávry. V sobotu se chystá projekce prvního dílu nového seriálu režiséra Jaroslava Brabce Zločiny Velké Prahy s názvem Dáma v studni. Nedělními novinkami budou snímky Karel (r. Olga Malířová Špátová) o legendárním Karlu Gottovi a všechny tři díly minisérie Petera Bebjaka Herec v hlavní roli s Janem Cinou. Sváteční pondělí zve na premiéru prvotiny Tomáše Polenského Smečka o šikaně v hokejovém prostředí a premiérové uvedení dokumentu Češi jsou výborní houbaři Apoleny Rychlíkové o klimatické změně u nás pohledem mimozemských odborníků. V úterý uvedeme v premiéře film Tichý společník režiséra Pavla Göbla, který natočil podle své novely oceněné cenou Magnesia Litera, a dokumentární snímek Adély Jandec Sirotkové Neobyčejný život Josefa Spejbla o legendární plzeňské loutkové osobnosti.

Kompletní program festivalu je zveřejněn na webových stránkách film.festivalfinale.cz.


Pohled na Slovensko i do východního a západního Německa

Festival tradičně poskytuje svým návštěvníkům také pohled na zahraniční tvorbu. Letos se v rámci sekce ZOOM vydá objevovat krásy slovenské filmové produkce. Promítne snímky, které na Slovensku vidělo více než sto tisíc diváků, ale českou distribucí jen prolétly. Promítat se bude Loli parádička (r. Richar a Viťo Staviarsky), která v autentickém nářečí vypráví příběh o dvou outsiderech z východního Slovenska, či  hororově mysteriózní snímek Trhlina natočený Peterem Bebjakem. Festival uvede také slovenský politický thriller o reálných problémech slovenské politiky nazvaný Sviňa a komedii Šťasný nový rok.

Letošní výběr filmů v sekci Německé kino představí různé pohledy na „východ” a „západ” třicet let po pádu železné opony. Společné téma „30 let bez opony“ přináší snímky s podmanivými lidskými příběhy, plné obav, přátelství, lásky a citu. Každý příběh je jiný, ale všechny společně jsou ovlivněny kulisou nekonečné hranice a jejího pádu. Silně osobní vztah má k letošním filmům i Stephan Kronmüller, jednatel firmy Eurosoftware, s.r.o., hlavního partnera Finále Plzeň. „Je to velmi zajímavý pocit být po tolika letech znovu konfrontován s dobou před revolucí. Já a moje rodina jsme to ostatně tehdy zažili na vlastní kůži. Jsem přesvědčen o tom, že tyto filmy mohou zaujmout i mladé lidi, neboť opravdu vystihují realitu té doby. Díky této retrospektivě můžeme vidět, kolik se toho změnilo k lepšímu,“ vysvětluje Kronmüller. Uvedeny budou snímky: Dálnice (Autobahn), Na vrchol (Zu den sternen), Dokonalejší už to nebude (Nothing more perfect), Až budeme tančit (Wenn wir erst tanzen), Stejná kůže (Same skin), Stav beztíže (Moonjump), Babylon a Svět za zdí (Drubenland).


Krátké filmy nám dělají skvělé jméno i za hranicemi

Finále Plzeň se tradičně věnuje krátkým filmům v soutěžních i nesoutěžních sekcích. „Jejich popularita a hlavně ocenění, která sbírají v zahraničí, nás přivedly na myšlenku připravit speciální blok profesionálních krátkých filmů. vybrali jsme snímky Jiří, pes uprchlík s Jenovéfou Bokovou a Eliškou Křenkovou v hlavních rolích, Perla režiséra Jana Kouřila a Figurant režiséra Jana Vejnara se známým francouzským hercem Denisem Lavantem,“ vypočítává programový ředitel Peter Badač. V pásmu FAMU v kině 01 – se představí osm krátkých animovaných filmů, které zazářily na Oscarech i mezinárodních filmových festivalech, včetně loutkového dramatu Darii Kacheevy Dcera. Studentské filmy mimo soutěž pak budou zastupovat autoři téměř ze všech našich filmových škol – z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, z FAMU, Západočeské univerzity i z Umprum.

Prodloužený víkend ve znamení filmů, vína a knih

Díky prodlouženému festivalovému víkendu si návštěvníci budou moci užít ještě více zábavy – Finále Plzeň spojilo své síly s Plzeňským festivalem vína, který se uskuteční v Kopeckého sadech a Smetanově ulici 26. až 28. září, a Světem knihy, který se koná v DEPO2015 25. až 26. září. Svět knihy přichystal řadu autorských čtení a Festival vína mimo food a odpočinkové zóny nabízí v pondělí 28. září i speciální degustaci vína, které si „zahrálo“ ve filmu 3Bobule. „Navíc při koupi dvou vstupenek na Svět knihy dostanete voucher na Finále Plzeň. Když si koupíte akreditaci na Finále, získáte vstupenku na Svět knihy,” doplňuje ředitelka festivalu Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová.

Oficiální festivalový bar MooVEMENT si pro návštěvníky vždy od 21 h přichystal vystoupení nejrůznějších DJ´s, na které je vstup zdarma.

Hvězdní hosté na Finále Plzeň

Po dlouhé jarní odmlce, kdy se filmoví tvůrci nemohli setkávat mezi sebou, ani se svými diváky, se již řada z nich těší, až si vše vynahradí právě v Plzni. Potkat se budete moci např. s režiséry Jiřím Havelkou (Vlastníci), Romanem Vávrou (Svět podle Muchy), Slávkem Horákem (Havel), Olgou Malířovou Špátovou (Karel), Helenou Třeštíkovou (Forman vs. Forman), Václavem Marhoulem (Nabarvené ptáče) a dalšími.
Z hereckých a pěveckých hvězd se do Plzně chystají např. Jana Plodková (Bábovky, Hodinářův učeň), Klára Issová (Tichý společník), Jitka Čvančarová (Nabarvené ptáče), Martin Dejdar (Ženská na vrcholu), Josef Trojan (Šarlatán, Abstitnent), Miro Žbirka (Meky), Jiří Mádl (Modelář, Hra), Bára Poláková (Bábovky, Krajina ve stínu), Petra Nesvačilová (Bourák, Karel, já a ty) a další. Zajímavým hostem, který přislíbil účast na festivalu, je také vnuk věhlasného malíře Alfonse Muchy George Mucha.

Finále Plzeň a covid-19

„Jsem moc rád, že organizátoři letošní filmový festival Finále Plzeň nevzdali a přes covidovou nepřízeň jej uskuteční v novém termínu. Těším se, že naše město díky tomu ožije, že opět pocítíme festivalovou atmosféru a uvidíme zaplněná kina i skvělé snímky,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa. Plzeň patří mezi hlavní partnery akce, z rozpočtu poskytla tradiční tři miliony korun, k tomu letos mimořádně navíc 500 tisíc korun, jež pokryjí zejména vícenáklady spojené s přesunem akce.

„Vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci jsem opravdu ráda, že se festival koná v téměř neomezeném rozsahu. Všem sálům, s  výjimkou Velkého sálu v Měšťanské besedě, jsme snížili kapacitu tak, aby nepřekročila sto lidí včetně delegace a personálu. Sály budeme po skončení projekce desinfikovat a větrat. Ve všech festivalových prostorách budou rozmístěny stojany s desinfekcí. Máme také speciální tým, který se postará o bezpečnost všech, kteří nám zachovali přízeň a přijdou si festival s námi užít. Operativně jsme samozřejmě schopni reagovat na všechna opatření, která nastanou,“ ubezpečuje ředitelka festivalu Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová a dodává, že „i díky tomu, že s námi zůstali všichni hlavní partneři jako Eurosoftware a Škoda JS  a Vodárna Plzeň jsme mohli udržet cenu vstupenky na 90 Kč.“

Na všechny akce, které nejsou ve venkovních prostorách, se účastník musí registrovat, u projekcí zdarma si vyzvedne vstupenku za 0 Kč. Do sálů tak nebude vpuštěn nikdo bez akreditace či platné vstupenky. Vstupenky si mohou zakoupit pouze registrovaní návštěvníci, a to nejlépe on-line. Prodej vstupenek na místě bude probíhat ve dvou oddělených boxech tak, aby bylo eliminováno tvoření front. Vstupenky jsou nepřenosné. Pokud si akreditovaný divák vybere na projekci více vstupenek, musí organizátorům v případě potřeby dodat seznam svých „spoludiváků“ (včetně jejich telefonu a e-mailu).

Festivalovým centrem zůstává Měšťanská beseda, nově bude připraven promítací sál také v Divadle Dialog.

O Zlatého ledňáčka se letos utkají:

Zlatý ledňáček : Soutěž celovečerních hraných nebo animovaných filmů

Budiž světlo r. Marko Škop
Hra r. Alejandro Fernández Almendras
Karel, já a ty r. Bohdan Karásek
Nabarvené ptáče r. Václav Marhoul
Punk je hned r. Juro Šlauka
Staříci r. Ondřej Provazník, Martin Dušek
Tiché doteky r. Michal Hogenauer
Vlastníci r. Jiří Havelka
Žáby bez jazyka r. Mira Fornay


Zlatý ledňáček : Soutěž dokumentárních filmů

Postiženi muzikou r. Radovan Síbrt
Sólo r. Artemio Benki
Dálava r. Martin Mareček
FREM r. Viera Čákanyová
The Sound Is Innocent r. Johana Ožvold
Letní hokej r. Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar
Hluché dny r. Pavol Pekarčík
Kiruna – překrásný nový svět r. Greta Stocklassa


Zlatý ledňáček : Soutěž TV a internetové tvorby – seriálová tvorba

#martyisdead: S1:E8 #truestory Mall.tv, r. Pavel Soukup
Bez Vědomí HBO, r. Ivan Zachariáš
Lajna 2 Seznam.cz, r. Vladimír Skórka
Přijela pouť – Rozjetý devadesátky Seznam.cz, r. Petr Němeček
Rapl 2 ČT, r. Jan Pachl
Všechno je jinak: S1:E5 Acetát Mall.tv, r. Vladimír Škultéty
Zkáza Dejvického divadla ČT, r. Miroslav Krobot


Zlatý ledňáček : Soutěž TV a internetové tvorby – film a minisérie

Beze stopy ČT, r. Vít Karas
Klec ČT, r. Jiří Strach
Můj bezvadnej život ČT, r. Tereza Kopáčová
Nonstop lahůdky ČT, r. Jan Hřebejk
Vodník ČT, r. Viktor Tauš
Živé terče ČT, r. Jan Hřebejk

Zlatý ledňáček : Soutěž studentských krátkometrážních filmů

Čerešně UTB, r. Katarína Gramatová
Dcera FAMU, r. Daria Kashcheeva
Dezertér FAMU, r. Sasha Stelchenko
Nebát se ničeho FAMU, r. Jakub Jirásek
SH_T HAPPENS FAMU, r. Michaela Mihályi, David Štumpf
Volání divočiny FAMU, r. Karolína Peroutková
ZOO FDU ZČU, r. Marie Nováčková
Zvěř FAMU, r. David Payne

www.festivalfinale.cz
www.facebook.com/finaleplzen

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 13.09.2020 10:330 +
 
ŠKODA PLUS referenční vozy

Hlavní zprávy

 

auto cb prislusenstvi
uniweb weby