Opatření by nezvýšilo rozpočtový schodek, přesto by výrazně pomohlo obcím v uskutečnění jejich investičních záměrů.
„Dlouhodobá zkušenost obcí v Plzeňském kraji je taková, že státu trvají nesmírně dlouho převody majetků na obce a často se tak nestihnou čerpat evropské peníze, nebo jsou blokovány možnosti využití národních či krajských zdrojů. Typickou ukázkou jsou pozemky SŽDC u nádraží, kdy v minulosti sešlo z výstavby několika přestupních terminálů, v Plzeňském kraji“ uvádí předseda SMOPK a starosta Klatov Rudolf Salvetr.
Státní pozemky končí často v rukách spekulantů, kdy v lepším případě jsou obcím po letech prodány za znaleckou cenu, v horším jsou obcím blokovány jejich investiční záměry. SMOPK navrhuje státu, aby zvážil, zda se mu takový přístup vyplatí. Výnos z prodejů majetku obcím po mnoha letech pravděpodobně ani nepokryje náklady, které má stát na správu těchto nemovitostí. Kdyby se dostaly do rukou radnic včas, mohla dnes v řadě obcí stát na těchto pozemcích infrastruktura, která by podpořila ekonomický růst. Stát mohl též ušetřit na mzdových a provozních nákladech spojených s jejich správou.
"Navrhujeme proto, aby stát za výhodných ekonomických podmínek (bezúplatně nebo za tabulkové ceny) převedl všechny pozemky v intravilánech obcí na samosprávy,“ dodává Salvetr. Obce sčítají škody po COVID-19, a názorem starostů je, že má-li se Česká republika z této krize proinvestovat, může být tato forma pomoci spolu s kompenzačním bonusem a dotacemi výrazným impulsem pro živení ekonomiky.
SMOPK by také vnímalo tento krok jako vstřícné gesto vlády, vůči samosprávám a podpořilo by tím skutečnost, že samosprávy jsou pro vládu partnerem a rozptýlila by pochybnosti o tom, zda vnímá vedení měst a obcí jako rovnocenného partnera.