Jízdní řád 2018 sjednotí jména vlaků na některých dálkových linkách. Vzniká Západní expres

Od prosince dostanou vlaky ČD na vybraných linkách jednotné názvy. V novém jízdním řádu se tak objeví Metropolitan, Západní expres, Jižní expres a Slovácký expres.

SEO UNIWEB

Zákazníci takto označené dálkové spoje snáze najdou v jízdním řádu i při nástupu na nádražích a navíc se mohou spolehnout na to, že v nich bude jednotná a dopravcem garantovaná kvalita služeb.

„Každodenní zkušenosti z provozu ukazují, že lidé při jedno- nebo dvouhodinovém intervalu vlaků už spoje příliš neodlišují podle konkrétního názvu, jako tomu bylo v minulosti. Spíše se řídí směrem své cesty a časem odjezdu. Proto jsme si letos vyzkoušeli marketingové označení některých linek jednotným názvem pro více spojů a osvědčilo se to. Cestujícím to usnadnilo orientaci s vyhledáním spojení a zároveň se naučili, že v dané skupině takto pojmenovaných spojů jim nabízíme určitou úroveň služeb. Proto jsme se rozhodli tento koncept dále prohloubit,“ vysvětluje smysl změn Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu.

Spoje EuroCity Petrov, Csárdás, Slovan nebo Jan Jesenius tak nahradí mezinárodní označení Metropolitan, který ve svém názvu obsahuje i fakt, že se jedná o linku spojující metropole Čech, Moravy, Slovenska a Maďarska. Označení Jižní expres nahradí například dosavadní názvy vlaků F. A. Gerstner, Anton Bruckner nebo Váša Příhoda. Jak samotný název naznačuje, půjde o expresní vlaky směřující z Prahy na jih Čech do Českých Budějovic a Lince. Další již vyzkoušený název Slovácký expres ponesou spoje linky R 18 z Prahy na Slovácko do oblasti Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Luhačovic a Veselí nad Moravou. Tento společný název nahradí například dosavadní pojmenování vlaků Šohaj, Hradišťan, Bouzov nebo Galán. Nově zavedené expresní vlaky z Prahy na západ republiky do Plzně, Chebu a Bavorska ponesou nové označení Západní expres. Toto pojmenování vystihuje jak oblast České republiky, kterou vlaky obslouží, tak navazuje na tradici legendárního spojení Prahy se západní Evropou. Západní expres nahradí například dosavadní názvy vlaků Karel Čapek nebo Franz Kafka.

„V novém konceptu nicméně počítáme se zachováním některých zcela výjimečných názvů vlaků, které mají skutečně velkou tradici, nebo nějakým způsobem z linky vybočují. Příkladem je expres Budvar, který je tradičně rychlým ranním spojem z Českých Budějovic do Prahy a odpoledne zpět. Navíc název Budvar je nesmazatelně spjat s jihočeskou metropolí. Druhým takovým příkladem je Metropolitan Slovenská strela, spojení s více než 80. letou tradicí, nebo Hungaria, která spojuje Berlín, Prahu a Budapešť už od roku 1960 a jako jediný spoj mezi Budapeští a Prahou je provozovaný maďarskou soupravou a pokračuje dál do Berlína a Hamburku,“ upozornil Michal Štěpán z vedení Českých drah.

Podobné jednotné označení všech spojů určité linky má značnou tradici například v Německu, kde jezdí např. Berlin–Warschau–Express, Hansa Express a mnoho podobných vlaků a linek. České dráhy ho poprvé využily již před více než 10 lety se zavedením vlaků pendolino, kdy jednotně označily vlaky mezi Prahou a Ostravou jako spoje SC Pendolino.   

V jízdním řádu Českých drah pro rok 2018 bude pojmenováno přibližně 370 dálkových spojů skoro 150 různými jmény.

Metropolitan
Expresní spojení Prahy, Brna, Bratislavy a Budapešti v pravidelném intervalu 2 hodiny až 8 páry spojů (některé vlaky jedou jen v části trasy, např. Brno – Budapešť nebo Praha – Brno). Doba jízdy z Prahy do Bratislavy je 3 hod. 57 minut, do Budapešti 6 hod. 26 minut. Z Brna do Bratislavy je to 1 hod. 26 minut a do Budapešti 3 hod. 55 minut. Ceny jízdenek z Prahy do Bratislavy se pohybují od 239 Kč, do Budapešti od 532 Kč.

Spoje nabízejí velkoprostorové a oddílové vozy 1. a 2. třídy, elektronický informační a rezervační systém, elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky jako jsou mobilní telefony nebo notebooky, oddíly pro cestující s dětmi, dámský oddíl, přepravu cestujících na vozíku, přepravu jízdních kol na základě povinné rezervace, službu ČD Wi-Fi ve vozech 1. třídy (v průběhu roku 2018 bude zavedena také ve 2. třídě), restaurační vůz s nabídkou teplého i studeného občerstvení včetně točeného piva, službu minibar s obsluhou na místě cestujících s kávou za 20 Kč, pivem nebo džusem za 25 Kč a švestkovo-medovým perníkem za 10 Kč. V nabídce bude i výhodné menu od 59 Kč, např. káva Starbucks a oplatky Manner original nebo pivo Budvar a chipsy. Cestující v 1. třídě mají k dispozici prémiové služby zahrnující zdarma denní tisk a balenou vodu.

České dráhy plánují na tuto linku v příštích letech nasadit zcela nové soupravy s kvalitou služeb na úrovni rychlovlaku railjet. Výběrové řízení na dodavatele souprav v současnosti probíhá.

Do nabídky je integrován také vlak Hungaria, který je ale provozován maďarskou soupravou s některými odlišnými službami a servisem např. v restauračním voze. 

Jižní expres
Expresní spojení Prahy, Tábora, Českých Budějovic 8 páry vlaků v základním jedno- až dvouhodinovém intervalu. Čtyři páry spojů pokračují do Lince a jeden pár do Českého Krumlova. Doba jízdy z Prahy do Tábora je od 1 hod. 16 minut, do Českých Budějovic 2 hod. 2 minuty a do Lince 4 hod. 6 minut. Cena jízdenky z Prahy do Tábora se pohybuje od 79 Kč, do Českých Budějovic od 119 Kč a do Lince od 239 Kč.
Spoje nabízejí velkoprostorové a oddílové vozy 1. a 2. třídy, elektronický informační a rezervační systém, elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky jako jsou mobilní telefony nebo notebooky, oddíly pro cestující s dětmi, přepravu jízdních kol na základě povinné rezervace, službu ČD Minibar v úseku Praha – České Budějovice (roznáška občerstvení na místa cestujících) a prémiové služby v 1. třídě (denní tisk a balená voda).

Západní expres
Expresní spojení Prahy, Plzně, Chebu a Mnichova až 17 páry spojů. Vlaky pojedou mezi Prahou a Plzní v hodinovém intervalu, z Plzně do Chebu a Mnichova ve dvouhodinovém intervalu. Úsek mezi Prahou a Plzní projedou non-stop bez zastavení. Vlaky doplní také rychlíky Praha – Plzeň – Klatovy / Železná Ruda s větším počtem zastávek, cestující mezi Prahou a Plzní tak mají denně až 31 spojů každým směrem. Spoj Praha – Cheb obslouží 8 párů expresů a jsou do něj integrovány také 2 páry vlaků InterCity vedené jednotkou pendolino, které pokračují z / do Olomouce, Ostravy, resp. Bohumína jako spoje SuperCity.
Doba jízdy z Prahy do Plzně bude 1 hod. 25 min., do Chebu 2 hod. 44 minut a do Mnichova 5 hod. 43 minut. Cena jízdného z Prahy do Plzně je od 75 Kč, do Chebu od 179 Kč a do Mnichova od 372 Kč.

Vlaky nabízejí velkoprostorové a oddílové vozy 1. a 2. třídy, elektronický informační systém, elektronický rezervační systém ve vybraných vozech, elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky jako jsou mobilní telefony nebo notebooky, přepravu cestujících na vozíku oddíly pro cestující s dětmi, přepravu jízdních kol na základě povinné rezervace, dětské kino na lince Praha – Plzeň – Cheb, dámský oddíl na lince Praha – Plzeň – Cheb, Wi-Fi na lince Praha – Plzeň – Mnichov (mimo posilové vozy) a v trase Praha – Plzeň – Cheb / Františkovy Lázně ve spojích InterCity Pendolino, roznášku občerstvení službou ČD Minibar v úseku Praha – Plzeň / Cheb / Domažlice a službu občerstvení na německém území zajišťované dopravcem Länderbahn, prémiové služby v 1. třídě (denní tisk a balená voda) v úseku Praha – Plzeň – Cheb / Domažlice). Vlaky InterCity Pendolino vedené jednotkami pendolino nabídnou navíc místa pro cestující s dětmi s hrou „Elfíkova cesta“, zábavní a informační palubní portál a v průběhu roku také dětské kino. Vlaky InterCity Pendolino nejsou mezi Prahou a Chebem / Františkovými Lázněmi povinně místenkové, rezervaci ale České dráhy doporučují. 

Slovácký expres
Rychlé denní spojení Prahy, Pardubic, Olomouce, Slovácka a dalších míst v kategorii rychlík vyšší kvality s modernizovanými vozy odpovídajícími svým komfortem expresům a vlakům EuroCity / InterCity. Linka obsahuje 8 párů vlaků v základním dvouhodinovém intervalu, které jedou především mezi Prahou a Luhačovicemi, některé spoje jedou také do Veselí nad Moravou nebo Starého Města u Uherského Hradiště.

Doba jízdy z Prahy do Přerova bude od 2 hod. 46 min., do Luhačovic 4 hod. 20 minut a do Veselí nad Moravou 3 hod. 49 minut. Cena jízdného z Prahy do Přerova je od 199 Kč, do Luhačovic od 249 Kč a do Veselí nad Moravou od 344 Kč.
Vlaky nabízejí velkoprostorové a oddílové vozy 1. a 2. třídy, elektronický informační systém, elektronický rezervační systém ve vybraných vozech, elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky jako jsou mobilní telefony nebo notebooky, oddíly pro cestující s dětmi, přepravu jízdních kol na základě povinné rezervace, roznášku občerstvení službou ČD Minibar ve vyhlášených úsecích a bezplatný denní tisk pro cestující v 1. třídě. 


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
auto cb klimatizace

Hlavní zprávy

 

auto cb home rest2
seo uniweb