Kraj nechce na svém území větrné elektrárny

Plzeňský kraj nesouhlasí s výstavbou žádné větrné elektrárny na svém území. Chce udržet krajinný ráz území a do kraje se tyto stavby nehodí.


Plzeňský kraj nesouhlasí s výstavbou žádné větrné elektrárny na svém území. Chce udržet krajinný ráz území a do kraje se tyto stavby nehodí, vysvětlil novinářům důvod prohlášení napříč politickým spektrem radní pro životní prostředí Boris Kreuzberg.
"Tento návod pro pověřené obce dnes schválili radní pod tlakem aktuálních návrhů na stavbu těchto zdrojů v šesti lokalitách kraje," dodal. Podle něj existuje spousta občanských petic, protestů památkářů, ekologů a občanských sdružení, které považují stavby těchto "monster" za nesmysl a za poškození vzhledu krajiny, která má velmi specifický ráz. Jako příklad uvedl vesnici Sedlec u Kralovic na severu Plzeňska, kde má vzniknout největší projekt sedmi větrníků. "Při pohledu na studii této plánované stavby, kdy se obrovské vrtule točí za klášterem Mariánská Týnice, jsem si vzpomněl na Spielbergovu Válku světů," řekl Kreuzberg. Podle něj jsou proti ní téměř všichni účastníci řízení kromě hygieniků a inspekce životního prostředí.
Radní dodal, že pověřené obce, jejichž referáty životního prostředí tyto stavby schvalují, mají samozřejmě právo o stavbě rozhodnout kladně. Případné odvolání bude ale řešit oddělení krajinotvorby kraje.
Podle ekonomického radního Vladislava Vilímce nemůže kraj zasahovat do správních řízení referátů pověřených úřadů. Dnešní prohlášení kraje ale považuje za velmi silné politické vyjádření.
Kraj bude nadále podporovat svými dotacemi výstavbu zdrojů na biomasu a vodních elektráren. Podle něj chce napomoci závazku ČR k tomu, že do roku 2010 musí republika vyrábět osm procent elektřiny z obnovitelných zdrojů.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 20.12.2006 17:300 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq