Krajští radní schválili rozpočtový výhled

S každoročním čtyřprocentním růstem daňových výnosů a sedmiprocentním zvýšením investičních výdajů počítá schválený rozpočtový výhled Plzeňského kraje na roky 2008 až 2009. Radní zároveň schválili rozpočty v obou letech jako vyrovnané.


S každoročním čtyřprocentním růstem daňových výnosů a sedmiprocentním zvýšením investičních výdajů počítá schválený rozpočtový výhled Plzeňského kraje na roky 2008 až 2009. Radní zároveň schválili rozpočty v obou letech jako vyrovnané. Řekl to zástupce hejtmana pro ekonomiku Vladislav Vilímec.
"Pokud nebudou úvěry nutností, nechceme si je brát ani v těchto letech," uvedl radní. Původně počítal kraj s tím, že už v roce 2008 si vezme půjčky na předfinancování strategických investic, na něž by získal dotace z evropského Regionálního operačního programu (ROP). Podle Vilímce ale nová vláda nepočítá s tím, že by musely být programy ROP předfinancovány a souhlasí s průběžnými úhradami podle vyfakturovaných prací.
Investice by měly tvořit zhruba 30 procent výdajů, což je dlouhodobě trend kraje. Provozní výdaje by podle Vilímce neměly překročit tříprocentní meziroční nárůst, tady předpokládanou inflaci. Podle Vilímce vychází tvorba rozpočtového výhledu z veřejně dostupných prognóz.
Vilímec nedokázal říci, zda kraj bude v letech 2008 a 2009 vykazovat rozpočtové přebytky podobně jako v minulých letech. Poslední za rok 2005 činil 111 milionů korun, o rok dříve 67 milionů Kč. "Výrazně nás zasáhne zákon o sociálních službách, který začne platit od ledna 2007," uvedl radní. Na domovy důchodců a ústavy sociální péče tak bude například jen příští rok chybět v regionu minimálně 130 milionů korun.
Rozpočtové výhledy musí zpracovávat kraje podle zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Pokud je nemají, hrozí jim od ministerstva financí pokuta až jeden milion korun.
Na příští rok schválil Plzeňský kraj vyrovnaný rozpočet v objemu 3,114 miliardy korun. Letošní plán je o 140 milionů Kč vyšší. Pokles je dán zejména nižšími státními příspěvky na zabezpečování sociální péče.
Rozpočet 2007 počítá s rezervou přes 84 milionů korun, což je zhruba stejně jako letos. Rezerva by měla sloužit hlavně na financování vlastních projektů i grantů podpořených EU. Největším prioritou zůstávají investice do oprav a rekonstrukcí silnic II. a III. tříd vlastněných krajem. Na ně rozpočet pamatuje 350 miliony korun, podobně jako letos.
Také v příštím roce počítá kraj s podporou institucí a akcí, na něž přispívá už více let. Šest milionů půjde například na plzeňské divadlo J. K. Tyla, dva miliony na filharmonii, 900.000 Kč na 20. ročník festivalu českých filmů Finále 2007.Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 26.12.2006 14:330 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024