Litohlavy před deštěm ochrání jen směna pozemků

Komplexní pozemková úprava, při níž obec smění své pozemky, je jediným řešením, které do budoucna ochrání Litohlavy před devastujícím přívalovým deštěm. Bahno z 50 hektarového pole zaplavuje zhruba jednou ročně střed obce a působí jí statisícové škody. Pokud by se podařilo vyměnit pozemky se soukromníky, mohla by vesnice se 450 obyvateli zbudovat ve stráni průval neboli jakousi terénní vlnu.

Cílená propagace v Plzni

Komplexní pozemková úprava, při níž obec smění své pozemky, je jediným řešením, které do budoucna ochrání Litohlavy před devastujícím přívalovým deštěm. Bahno z 50 hektarového pole zaplavuje zhruba jednou ročně střed obce a působí jí statisícové škody. Pokud by se podařilo vyměnit pozemky se soukromníky, mohla by vesnice se 450 obyvateli zbudovat ve stráni průval neboli jakousi terénní vlnu, jež odvede vodu s bahnem šikmo mimo ni. To je jediný způsob, který není preventivní, ale bude už navždy, řekl starosta Milan Preťo.
Středem obce se naposledy prohnaly tuny bahna a vody koncem května. Litohlavy dodnes odstraňují následky. "Například požární nádrž na vsi je stále plná bláta. Peníze musíme dát i na opravy a orientační prohlídku kanalizace. Škody na ní chceme zmapovat pomocí kamerového systému, potřebujeme opravit některé vpusti a další," uvedl Preťo.
Práce, odhadnuté na 550.000 Kč, radnice zaplatí z mimořádné krajské dotace 400.000 korun. V nejbližší době vypíše soutěž. "Omezíme trochu rozsah prací, uděláme výběrové řízení podle slepých položkových rozpočtů a ten, kdo bude nejlevnější, zakázku získá," dodal starosta.
Jediné možné řešení, jak v budoucnu další záplavu odvrátit, je podle něj směna obecních pozemků za pozemky soukromníků v místech, kudy bahno a voda z pole tečou. Udělat to chce pomocí komplexní pozemkové úpravy, což je prý asi pětiletý proces. "Katastr obce má asi 570 hektarů orné půdy. Je nutné sehnat majitele minimálně 300 hektarů, kteří požádají pozemkový úřad, aby úpravu nastartoval," uvedl starosta. Přes zimu se pokusí radnice vypracovat databázi majitelů, obešle je, svolá shromáždění, vysvětlí jim situaci a pokud budou pro, požádá úřad o spuštění úpravy.
Padesátihektarové pole, jež má spád šest procent, dnes obhospodařuje zemědělské družstvo, pozemky mu na něm pronajímá asi 30 soukromníků. Výhodou pozemkové reformy podle starosty je, že výměny řídí státní úředníci a je zadarmo. "Toto je jediný způsob, který nebude jen preventivní, ale trvalý," dodal Preťo.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 27.09.2007 14:28



0 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka