Masny začaly označovat hovězí

Označování hovězího masa etiketou s čárovým kódem, které by mělo obnovit důvěru domácích spotřebitelů, si masokombináty slibují od standardizovaného systému identifikace masa.

obrázek: Masny začaly označovat hovězí
Označování hovězího masa etiketou s čárovým kódem, které by mělo obnovit důvěru domácích spotřebitelů v tento druh potraviny, si masokombináty slibují od standardizovaného systému identifikace hovězího masa, který zavedla jako první v tuzemsku a.s. Maso Planá. Na tomto pilotním projektu spolupracovaly CompAct Bohemia a sdružení EAN ČR, s nímž společnost vytvořila čárový kód.
    Do systému, který Maso zavedlo ještě před platností vyhlášky o označování původu hovězího masa (platí od 1. října), investovala firma čtyři milióny korun. Cena etikety se pohybuje kolem 70 haléřů, ale podnik počítá s tím, že žvýší ochodní ceny nejvíce o 80 haléřů až jednu korunu na kilogram výsekového masa.
    Podle ředitele Emila Kaspera, který do ľoňského listopadu působil také jako šéf Masokombinátu Klatovy, dostává už v průběhu porážky každý kus primární etiketu s čárovým kódem a postupně jsou při bourání označovány i jednotlivé části těla.
    Etiketa je dále množena a v případě balení do vakua nebo do ochranné atmosféry se vkládá do příslušných balíčků. Zákazník z ní zjistí registrační číslo zvířete, kategorii, tržní druh, místo a datum narození a porážky a také evidenční číslo a adresu posledního chovatele. Tyto informace o chovateli zatím neuvádějí ani zpracovatelé masa v EU.

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články