Městský okruh správně: Veřejná diskuze o budoucnosti dopravy v Plzni

V rámci letošních Dnů architektury se ve čtvrtek 3. října v Doubraveckém klubu na Zábělské ulici od 18:00 uskuteční odborná veřejná diskuze zaměřená na aktuální procesy proměny plzeňského městského okruhu.

obrázek: Městský okruh správně: Veřejná diskuze o budoucnosti dopravy v Plzni

Diskuzi inicioval spolek Plzeň na kole a ve spolupráci se spolkem Pěstuj Prostor se bude věnovat plánovanému propojení ulic Jasmínová (Slovany) – Rokycanská – Jateční (k Boleváku), které je spojeno s přeložkou silnice I/20.

Tématem setkání bude především budoucnost městského okruhu, jeho význam pro město Plzeň a dopady na jeho širší okolí. Diskutovat se bude o tom, zda přeložka silnice I/20 bude sloužit jako průtah (komunikace dálničního typu, která město spíše rozděluje), městská třída (silnice, která spojuje různé části města a podporuje jejich propojení), nebo plnohodnotný městský okruh (napojený na městskou síť tříd a zajišťující hladký tok dopravy mimo centrum).

Veřejnou diskusi bude moderovat Petr Klíma ze spolku Pěstuj prostor. K panelu se připojí dopravní projektant Květoslav Syrový, architekt Jaroslav Holler a Miroslav Blabol z Ředitelství silnic a dálnic, kteří se podělí o své odborné názory na toto významné téma.

Diskutující se zaměří na hledání optimálního způsobu, jak takto rozsáhlé stavby ve městě správně realizovat s ohledem na moderní přístupy k dopravní infrastruktuře, urbanismu a ekologii.

Klíčovými otázkami budou také vliv stavby na životní prostředí, kvalitu života obyvatel a městský prostor jako celek. Důraz bude kladen na to, jak lze navrhnout dopravní infrastrukturu tak, aby byla funkční, prostupná i pro jiné druhy dopravy a zároveň šetrná ke svému okolí. Dalším důležitým tématem bude, zda nová komunikace vytvoří další bariéru, která odřízne Doubravku od centra města, a jak výrazně ovlivní údolí Úslavy.

Tato diskuze nabídne příležitost pro zhodnocení různých scénářů a nalezení řešení, která budou přínosná pro Plzeň nejen z hlediska dopravy, ale i v kontextu udržitelného rozvoje města a dalších plánovaných dopravních staveb.

“Jde o stavbu za miliardy korun, která ovlivní podobu nejen této části Plzně na desítky let. Chceme tedy podpořit veřejnou diskusi o tom, jaká by měla být její podoba i  vzhledem k tomu, že naše vnímání a znalosti, jak takové stavby dělat se v čase posouvají a jsou jiné než před více než desti lety, kdy plány na tuto stavbu začly vznikat”, říká Daniel Soutner ze spolku Plzeň na kole.

Akce je otevřená široké veřejnosti a poskytuje příležitost dozvědět se více o plánovaných změnách v infrastruktuře Plzně. Zároveň je to jedinečná příležitost zapojit se do debaty a sdílet své názory, které mohou přispět k utváření budoucnosti městského prostoru.

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku
Další články