Milíře začnou stavět nové byty

Hraniční obec Milíře s téměř 200 obyvateli zahajuje největší investici po roce 1989. V bývalých kasárnách, kde působili ruští vojáci, vznikne do konce příštího roku 28 nových bytů.


Hraniční obec Milíře s téměř 200 obyvateli zahajuje největší investici po roce 1989. V bývalých kasárnách, kde působili ruští vojáci, vznikne do konce příštího roku 28 nových bytů. Radnice získala od státu šestnáctimilionovou dotaci a je před podpisem bankovního úvěru na 20 milionů korun. Stavba začne první lednový den, lidé se nastěhují koncem roku, řekl starosta Jan Terela.
"Vzniknou tam zejména byty 1+1 a 2+1, šest přízemních bezbariérových jednotek a jeden byt 3+1. Máme už 36 žádostí o byt, ze třetiny místních a zbytek je z Tachovska a Plzeňska," dodal. S nájemníky, které vybere komise složená z občanů, uzavře obec smlouvu před kolaudací bytů. Obec, která má pouze 12 bytů v domě po ruských vojácích, bude splácet úvěr, z nájemného.
Díky blízkosti tachovské průmyslové zóny, vzdálené 11 kilometrů, a dobré dopravní obslužnosti se obci daří držet stejný počet lidí. V obci pracuje nejvíce lidí v ústavu sociální péče pro mentálně postiženou mládež (ÚSPM), v lese, na farmě v sousední Studánce a v bažantnici nizozemské firmy Kras.
"Geosan Group přebuduje bývalou vojenskou ubytovnu z roku 1957. Stavební povolení už máme," řekl starosta. Každý byt bude mít bojler, kotelna bude společná.
Tříhektarová kasárna, opuštěná před 15 lety, převzala obec v únoru 2002. Obnova se protahovala kvůli projektové dokumentaci vypracované od 2003 do 2005. Obec s rozpočtem téměř dva miliony korun přišla na 460.000 Kč.
V areálu s účetní hodnotou 7,5 milionu korun, chce obec v příštím roce vybudovat vyhlídkovou věž s turistickou ubytovnou za 1,5 milionu korun. "Severojižní stranu zrekultivujeme na deset parcel pro rodinné domky," dodal starosta. Radnice zatím neví, co provede s deseti velkými garážemi. Zvažuje, že by je přestavěla na garáže pro občany, ale zatím nemá peníze. Ve svažitém terénu kasáren plánuje hřiště. Kolem vrchu Javořina, nejvyšší lokální kóty se 670 metry nad mořem, chce vybudovat naučnou stezku.
Dosud největšími stavbami byla přístavba obecní úřadu a loňská obnova kulturního domu. Obec, která byla v minulých desetiletích téměř odříznuta od reálného světa, získala svůj první rozvojový plán v roce 1999. Díky urbanistické studii za 120.000 korun může žádat o státní a krajské dotace.
Už v roce 1992 přestavěl okresní úřad druhá milířská kasárna na ÚSPM.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 03.12.2006 13:260 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq