Mírná zima snižuje prodeje tepla i elektřiny

Teplé počasí v Plzeňském kraji výrazně snižuje prodeje tepla, elektřiny i plynu na topení. Vzhledem k velmi studenému prvnímu pololetí ale podniky nepočítají s celoročně nižšími prodeji ani zisky.


Teplé počasí v Plzeňském kraji výrazně snižuje prodeje tepla, elektřiny i plynu na topení. Vzhledem k velmi studenému prvnímu pololetí ale podniky nepočítají s celoročně nižšími prodeji ani zisky. Vyplývá to z ankety mezi distributory energie.
"Letošní první pololetí bylo energeticky velmi zajímavé. Ještě v červnu se topilo," uvedl Tomáš Drápela, ředitel Plzeňské teplárenské (PT), která je největším zdrojem tepla v západních Čechách. Poslední dva měsíce ale byly podle něj velmi slabé a teplé počasí by mělo pokračovat až do konce roku. "To, co jsme nabrali začátkem roku, už je pryč," dodal.
Přesto podnik prodá zhruba stejně tepla jako loni, tedy téměř čtyři miliony gigajoulů. Na letošní rok ale měla firma vyšší plán prodeje, který zcela jistě nesplní.
S nízkým prodejem tepla si ale neláme hlavu, protože místo něj vyrábí elektřinu, kterou bez problémů prodává ČEPS a ČEZ. Ceny jsou sice nižší než u původně dohodnutého objemu, ale firmě to stabilizuje zisk, který se bude letos pohybovat mezi 300 miliony až 350 miliony korun, což je zhruba shodné s loňskem.
Také ČEZ v západních Čechách počítá s tím, že v celoročním součtu prodá zhruba stejně elektřiny jako loni. Zejména po velmi silném prvním čtvrtletí i dubnu a květnu. Navíc počasí nehraje v prodeji velkou roli. "Tahounem odbytu je průmysl, a ten letos odebírá o dvě procenta více než loni," uvedl Martin Sobotka, mluvčí ČEZ pro západní Čechy. S prodejem elektřiny není problém zejména v této době, kdy jí je nedostatek. "Také z hlediska zisku je vliv počasí minimální," dodal mluvčí.
Sobotka ale přiznává, že podnik má nyní v západních Čechách menší tržby z teplárenství. V regionu ale provozuje pouze jediný zdroj tepla, Elektrárnu Tisová, která zásobuje 19.000 zákazníků na Sokolovsku.
Podle Sobotky je tuhá zima pro energetiky náročnější než standardní průběh počasí. Při velmi nízkých teplotách musí totiž ČEZ zapojovat dražší záložní zdroje.
"Velmi teplé počasí v říjnu a listopadu se projevilo zhruba dvacetiprocentním poklesem odběru zemního plynu oproti těmto měsícům v předchozím roce," uvedla mluvčí Západočeské plynárenské (ZČP) Michaela Benešová. Zatímco loni v říjnu prodala 648.725 MWh, v říjnu 2006 to bylo asi o 100.000 MWh méně. Za listopad klesl meziročně odběr ze 951.563 na 752.079 MWh. Přesto podnik letos plánuje stejný prodej i zisk jako loni.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
22.12.2006 10:330 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq