Moving Station uspořádal největší přehlídku studentského a experimentujícího divadla

Krajská přehlídka amatérského studentského a experimentujícího divadla pro Plzeňský a Karlovarský kraj Na hraně se uskutečnila ve dnech 14.–16. 4. 2023 v plzeňském kulturním prostoru Moving Station.


Největší ze série letošních přehlídek pořádaných profesionální neziskovou organizací Johan obsahovala celkem 19 inscenací, které představilo na 160 účastníků přehlídky. Široká i odborná veřejnost se tak mohla seznámit s podhoubím mladé divadelní tvorby a zjistit, co je aktuálně inspirací a touhou nastupující generace. Součástí přehlídky byly také diskuse o programu, sdílení názorů mezi účastníky a zpětná vazba vedoucím souborů stran odborné poroty.

V porotě Na Hraně letos zasedali: Alena Zemančíková, Kristýna Franková, Jakub Doubrava a Roman Černík. Přehlídku zahájila radní pro kulturu, paní Eliška Bartáková.

„Třídenní maraton mladé divadelní tvorby představil plzeňskému publiku výjimečnou plejádu tvůrčích postupů, ale také razantních hlasů reprezentujících postoje mladých lidí k problémům naší současnosti i nedávné historie. Pro nás v Johanu je velkou radostí sledovat nástup nové generace pedagogů a vedoucích, z nichž mnozí jako děti a studenti sami procházeli našimi přehlídkami. Dlouhodobá péče prostě nese dobré ovoce,“ okomentoval přehlídku Roman Černík, pedagog, dramaturg, zakladatel centra Johan a ředitel Moving Station.

Doporučení na Šrámkův Písek 2023 získali:
Aleštolové: Pravda Aleš
Divadelní soubor Li-Di: Modrovous – naděje žen
Přespolní, Vševily a Strakonice: Černá slepice

Doporučení na Mladou scénu 2023 získali:
IDI-klub: Rodinné večeře
?.?.?.?.?.: M?????????? (Cestovatelky)
Six-pack: Nezkusíš, nevíš
Dobrej matroš: Věř mi!
Na poslední chvíli: Božena vs. Old Shatterhand

Ocenění:
Souboru RATATAVERITA za samostatnou studentskou práci s tématem v inscenaci Klobouk z růže.
Muzikantům souboru Na poslední chvíli za hudbu k inscenaci Božena vs. Old Shatterhand.
Herecké škole Blanky Luňákové za precizní herecké výkony a práci s divadelními žánry.


Přehlídky amatérské tvorby pořádá Johan již téměř 25 let a během doby jejich organizace nám pod rukama prošlo mnoho laureátů národních přehlídek napříč divadelními žánry (Šrámkův Písek, Mladá scéna, Wolkrův Prostějov, Dětská scéna, Loutkářská Chrudim), v loňském roce jsme měli nominanty dokonce na všech národních přehlídkách, vč. třech postupujících až do meky amatérského divadla – Jiráskova Hronova (Divadlo My: Svatá hlava, Rámus: Myslíš, dědo?, Babodrama: Entschuldigung).

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 18.04.2023 14:050 +
 
ČEZ - Čistá energie zítřka

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby