Na Domažlicku začíná digitálně vysílat Nova

Obyvatelé Domažlicka budou moci od 24. prosince přijímat prostřednictvím zemského digitálního TV vysílání (zkráceně DVB-T) nejen čtyři současné programy České televize, ale také soukromou stanici Nova.


Obyvatelé Domažlicka budou moci od 24. prosince přijímat prostřednictvím zemského digitálního TV vysílání (zkráceně DVB-T) nejen čtyři současné programy České televize, ale také soukromou stanici Nova. Vysílání Novy v DVB-T začne v ranních hodinách na Štědrý den, sdělili zástupci Novy. Domažlicko je prvním regionem v ČR, kde bude zhruba za půl roku vypnuto současné analogové TV vysílání.
"Po obdržení oficiálního stanoviska Rady pro rozhlasové a televizní vysílání může Nova zahájit zemské digitální vysílání v rámci multiplexu A v oblasti Domažlic na kanále 38," uvedla Nova. Vysílací rada rozhodla o možnosti vysílat Novu digitálně na Domažlicku a v dalších oblastech, v níž se bude vypínat analogová TV, tento týden.
Vysílání DVB-T začalo na Domažlicku 1. listopadu, a stalo se tak po Praze, Brně, Ostravě a jejich okolí čtvrtým regionem, kde lze digitální zemskou TV sledovat. Domažlicko je však první oblastí, kde bude nutné současné analogové vysílání vypnout kvůli nástupu digitálního rozhlasového vysílání v sousedním Německu, které ruší TV signál. Další takovou oblastí je široké okolí Ústí na Labem, kde se spuštění DVB-T plánuje v příštím roce.
Analogová televize skončí na Domažlicku ke konci pololetí příštího roku. Kdo do té doby nebude mít převaděč signálu, označovaný jako set-top box, nebo televizor se zabudovaným digitálním tunerem či přístup ke kabelovým a satelitním sítím, nebude moci dále televizi sledovat.
Před postupným nástupem DVB-T stojí nejen ČR, ale také další členové EU. Evropská komise doporučuje, aby se tak stalo do roku 2012, ČTÚ navrhuje, aby byl poslední analogový vysílač vypnut do října 2010. Lidem to přinese více volně přístupných kanálů včetně současných stanic ČT1, ČT2, Novy a Primy. V éteru se mělo do příštího května objevit i šest nových soukromých digitálních stanic, ale vinou soudních sporů o své licence přišly a není jasné, zda je získají zpět a kdy se tak případně stane.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 24.12.2006 15:340 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq