Na Tachovsku se staví třídící odpadová linka

Prodloužit životnost skládky komunálního odpadu v Černošíně a neztratit pozici při svozu vytříděného odpadu na Tachovsku je smyslem zahájené výstavby jedné ze dvou největších třídících linek komunálního odpadu v Plzeňském kraji.


Prodloužit životnost skládky komunálního odpadu v Černošíně a neztratit pozici při svozu vytříděného odpadu na Tachovsku je smyslem zahájené výstavby jedné ze dvou největších třídících linek komunálního odpadu v Plzeňském kraji. Za 40 milionů korun ji buduje Sdružení obcí Černošín provozující třetí největší skládku v regionu.
Zařízení na výběr komunálního odpadu dotuje ze tří čtvrtin EU, pět procent nákladů vydá Státní fond životního prostředí. Linka s kapacitou 15.000 tun ročně ve třech směnách naběhne do provozu v polovině příštího roku. Řekl to jednatel Ekodeponu Černošín Petr Strankmüller.
"Náš akční rádius je zhruba 40.000 lidí," uvedl. Jde o celé Tachovsko, Úterý část severu Plzeňska a část Chebska (Teplou a Lázně Kynžvart). Linka bude třídit odpad z obecních odpadních nádob, zejména z takzvaných barevných iglú, kam se odkládá sklo, papír a plasty.
V první etapě firma počítá s jednosměnným provozem a roční kapacitou 5000 tun. "Jsme schopni okamžitě rozjet třísměnný provoz. Záleží na objemu materiálu, který seženeme," dodal. V současné době je největší zájem o plastové lahve a fólie a zhruba stejná poptávka také po vytříděného papíru. Firma je schopna podle zájmu třídit libovolné druhy odpadu.
Hlavními motivy investice bylo prodloužení životnosti skládky, založené v roce 1995, minimálně do roku 2030. Podle Strankmüllera to ale záleží na tom, jak se bude vyvíjet česká odpadová legislativa; zda podobně jako například ve Švýcarsku a Německu nezakáže skládkování zbytkového, tedy nevytříděného, komunálního odpadu z popelnic. Firma také nechce přenechat dobře zpeněžitelný separovaný odpad konkurenci a ztratit místo na odpadovém trhu. Zároveň se snaží obcím nabídnout komplexní služby.
Dalším silným motivem ke stavbě byl plán odpadového hospodářství kraje, který počítá s rostoucím objemem vytříděných složek odpadu. "Třídění je rok od roku více podporováno a materiálu k dalšímu zpracování přibývá," dodal. Zejména díky odpadové firmě EKO-KOM, která dotuje obce, jež odpad separují.
"Novou velkou třídící linku vybudovala nedávno také v Plzni na Koterovské třídě firma Marius Pedersen," uvedla Lenka Šlajsová z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, která koordinuje stavby dvorů i sběr odpadu v regionu. Menší třídící zařízení jsou podle ní v Plané na Tachovsku, Plzni a Klatovech v areálech Západočeských sběrných surovin.
Plzeňský kraj se letos dostal na první místo v třídění komunálního odpadu z celé ČR. Poprvé předstihl Prahu, což je obrovský úspěch, uvedla Šlajsová. V minulých letech byl region vždy druhý až pátý. V kraji už se do systému třídění EKO-KOM zapojilo 460 z 501 obcí, přes 98 procent lidí.
Pětinu nákladů na novou halu a linku, která zajistí práci 15 lidem, vydá Sdružení obcí Černošín zahrnující 31 obcí. Jimi založená firma Ekodepon provozuje skládku Černošíně pro Tachovsko, část severu Plzeňska a Chebska, 13 sběrných dvorů a zajišťuje sběr nebezpečného a svoz komunálního odpadu.
Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
08.12.2006 14:270 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq