Nezaměstnanost se opět mírně snížila

Široká nabídka práce, velký počet umístěných uchazečů o práci i pěkné počasí měly největší vliv na pokles listopadové míry nezaměstnanosti v Plzeňském kraji. Snížila se o 0,1 procentního bodu na 5,3 procenta. Oproti loňskému listopadu je o osm desetin procentního bodu nižší.


Široká nabídka práce, velký počet umístěných uchazečů o práci i pěkné počasí měly největší vliv na pokles listopadové míry nezaměstnanosti v Plzeňském kraji. Snížila se o 0,1 procentního bodu na 5,3 procenta. Oproti loňskému listopadu je o osm desetin procentního bodu nižší. Region je dva procentní body pod republikovým průměrem, po Praze, Středočeském kraji a Jihočeském kraji je čtvrtý nejlepší v zemi. V žádném z okresů nezaměstnanost nepřekročila celostátní průměr 7,3 procenta, pouze na Klatovsku a Tachovsku je míra s republikovým průměrem shodná. Řekl to krajský koordinátor Úřadu práce v Plzni Tomáš Moravec.
"Prosincová míra nezaměstnanosti by měla mírně vzrůst, začnou končit sezonní práce ve stavebnictví a lesnictví," dodal. Podle Moravce bude ale hodně záležet na počasí, které zatím sezonním pracovníkům přeje. Nízký podíl lidí bez práce udrží také velká nabídka až stovek volných pozic v průmyslové zóně Borská pole v Plzni, kam dojíždějí lidé z celého Plzeňska.
Nezaměstnanost vzrostla pouze na Klatovsku, a to o 0,3 procentního bodu na 7,3 procenta, a na Rokycansku z 5,0 na 5,1 procenta. Shodná jako v říjnu zůstala na Tachovsku s 7,3 procenta a na Domažlicku s pěti procenty. V ostatních třech okresech Plzeňského kraje klesla. Nejvíce, o 0,3 procentního bodu, v okrese Plzeň-sever, a to na 4,8 procenta. Shodně, na 3,7 procenta, v okrese Plzeň-jih. O dvě desetiny procentního bodu se snížila v Plzni-městě na 4,8 procenta.
Koncem listopadu bylo v Plzeňském kraji evidováno 17.327 lidí bez práce, což je meziměsíčně o 186 méně a o 2214 méně než ve stejném měsíci loni. Dosažitelných uchazečů, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce, tedy bez účastníků rekvalifikací, nemocných a žen na mateřské, bylo 16.106, o 252 méně než v říjnu. Práci hledalo 9672 žen, což je meziměsíčně o 96 méně.
Úřady nově zapsaly 2396 uchazečů, o 65 méně minulý měsíc. Vyřadily jich 2582 oproti 3053 v říjnu. V listopadu nabízely 7630 volných míst, což je meziměsíčně o 238 méně. Na jedno volné pracovní místo tak připadlo 2,3 uchazeče. Do evidence přicházeli lidé ze strojírenství, elektrotechniky, služeb a stavebnictví. Přirozená fluktuace se projevovala nejvíce u pomocných a nekvalifikovaných zaměstnanců montážních linek a řetězců.
Na nejproblematičtějším Tachovsku bylo koncem listopadu bez práce 2206 dosažitelných uchazečů, což je o tři méně než v říjnu. Téměř polovinu tvoří lidé se základním vzděláním, problém s umístěním mají ženy, které nechtějí práci na směny. Problémem zůstává dopravní obslužnost. V okrese je nyní 466 volných míst, což je o tři méně než v říjnu. Během listopadu se nahlásilo 279 nových zájemců o práci, meziměsíčně o 22 více.
V krajském městě, kde je dlouhodobě největší počet lidí bez práce, se jich v listopadu ucházelo o místo 4442, o 185 méně než v předchozím měsíci. Volných pozic je nyní v krajském městě 3847, o 273 méně než v říjnu. Počet nově hlášených lidí meziměsíčně klesl z 803 na 670.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 09.12.2006 10:200 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq