Nová lokomotiva prošla prvními testy

Nová třísystémová lokomotiva Škoda 109E, jichž nakoupí do roku 2009 České dráhy (ČD) celkem 20, prošla prvními úspěšnými testy.


Nová třísystémová lokomotiva Škoda 109E, jichž nakoupí do roku 2009 České dráhy (ČD) celkem 20, prošla prvními úspěšnými testy. Skelet vozu úspěšně absolvoval pevnostní statickou zkoušku podle evropských předpisů TSI, uvedla Radka Pistoriusová, mluvčí Škody Holding, do jejíž skupiny patří také výrobce lokomotiv Škoda Transportation.
Po zpracování zpráv obdrží certifikát podle nových evropských požadavků pro vysokorychlostní vozidla. "Jako první lokomotiva v Evropě," dodala.
Testy na zkušební trati v Cerhenicích u Prahy zahrnovaly statické namáhání, odzkoušení vzorku materiálu skříně a zkoušku formou simulované situace. Na průběh dohlíželi specialisté z VÚKV Praha (dříve výzkumný ústav kolejových vozidel), německé DB Systemtechnik i zákazníka Českých drah.
"Skříň odpovídá všem evropským předpisům. To poukazuje na jedinečnost nového škodováckého stroje," uvedl manažer projektu Vít Tomrdle. Výsledky jsou podle něj důležitým mezníkem v homologačním procesu nového typu lokomotivy. Předcházelo jim složité schvalování dokumentace, statické a crashové výpočty. Dokumentace a konstrukce skříně byla schválena partnery německého drážního úřadu EBA. Při homologaci uplatnila Škoda Transportation ojedinělá konstrukční řešení formou evropských patentů, uvedla mluvčí.
Škodovka zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku dvaceti třísystémových lokomotiv pro ČD v roce 2004. První kompletní lokomotiva opustí výrobu příští rok, další vozy obdrží zákazník v letech 2008 a 2009. Třísystémové lokomotivy jsou určené pro provoz na tratích koridorů v ČR, Německu, Rakousku, Slovensku, Polsku a Maďarsku a umožní plynulý přechod na tratích železnic mezi různými systémy sousedních států.
Pro napájení z troleje využívají střídavé napětí 25 kV/50 Hz nebo 15 kV/16,7 Hz nebo 3 kV stejnosměrných. Vozy by se měly pohybovat po celé střední Evropě a měly by dosahovat dvousetkilometrové rychlosti. Podle dřívějšího vyjádření ČD se má cena vozu pohybovat od 100 do 150 milionů Kč.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 11.12.2006 11:300 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq