Odborníci radí obalit vodoměry izolací

Polystyrenem nebo izolační vatou by si podle plzeňské vodárny měli lidé obalit venkovní vodoměry. Právě mrazy jsou nejčastější příčinou nefunkčnosti měřidel.


Polystyrenem nebo izolační vatou by si podle plzeňské vodárny měli lidé obalit venkovní vodoměry. Právě mrazy jsou nejčastější příčinou nefunkčnosti měřidel. Řekl to vedoucí obchodu Pavel Pajtl.
Jde zejména o vodoměry umístěné ve venkovních prostorách, tedy nejčastěji na chalupách a venkovských staveních. "Při použití jiných materiálů by lidé měli myslet na možnost hniloby, raději proto doporučujeme vynechat textil a zejména deky," řekl Pajtl. Vnější vodoměrové šachty je nutné zabezpečit tak, aby se do nich nemohla dostat voda.
Chránit vodoměry před poškozením je podle Pajtla nejen v zájmu odběratelů, ale je to zároveň také jejich povinnost, byť nejsou jejich vlastníky. Zákazníci by neměli zapomínat ani na měřidla uvnitř budov, hlavně když budou delší dobu mimo domov. Pokud je to možné, měli by v tomto období uzavřít přívod vody před vodoměrem a vyprázdnit potrubí za ním a pokud možno nevypínat úplně topení, dodal pracovník Vodárny.
Pro vodovodní potrubí jsou podle zástupce ředitele plzeňské Vodárny Jana Kretka nejhorší radikální změny teplot z nočních méně než deseti stupňů pod nulou na denní teploty mírně nad nulou, jako tomu bylo na přelomu let 2004/2005. Od Štědrého dne se na Plzeňsku drží teploty pouze mírně pod bodem mrazu a během dne jsou lehce nad nulou. Podle plzeňské meteoroložky Marty Suché by to mělo vydržet do soboty, v neděli se trochu oteplí.
Podle vodárenských odborníků nelze provádět v zimě žádné kontroly ani prevenci na vodovodních řadech. Možné praskliny potrubí způsobuje řada faktorů, které se často nedají předpovědět, ani ovlivnit.
Vodárna Plzeň, která zásobuje 230.000 lidí, působí v Plzni-městě, na severu Plzeňska, v části okresu Plzeň-jih a Břasích na Rokycansku.

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 28.12.2006 17:530 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq