Opravená vodárenská věž v dobřanské nemocnici bude sloužit i pro terapie

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech opravila ve svém areálu vodárenskou věž, jejíž vznik se podle dochovaných plánů datuje do roku 1878.

weby na míru UNIWEB

Původní 28 metrů vysoká věž vystavěná v novorenesančním stylu sloužila jako vodojem zásobující nemocnici vodou, časem však přestala být funkční a začala chátrat. „Věž, která je historickou dominantu areálu, jsme chtěli zachovat. Nechali jsme ji zrekonstruovat tak, aby nejen připomínala dějiny nemocnice, ale aby ji bylo možné využít k praktickým účelům, mimo jiné i pro terapie,“ uvedl ředitel nemocnice MUDr. Petr Žižka. V roce 1907 byl vystavěn nový vodojem, který zásobuje areál vodou dodnes.

Původní věž se dočkala kompletní rekonstrukce exteriéru i interiéru. Objekt dostal nový kabát, upravena byla všechna čtyři podlaží a vystavěn nový osobní výtah, který obsluhuje všechna patra. Opraveno bylo i původní litinové točité schodiště. Náklady na rekonstrukci činily 5, 2 milionu korun.

„V přízemí vznikl reprezentační prostor pro případné návštěvy včetně sociálního zázemí, v prvním patře se nachází místnost, která bude sloužit pro terapie, ve druhém patře pak výstavní síň vybavená artefakty, připomínajícími historii areálu. Tady plánujeme pořádat semináře či menší konference. V posledním patře se nalézá vyhlídková místnost,“ doplnil ředitel.

„Terapeutickou místnost chceme využívat nejen pro skupinovou terapii, případně pro jiné speciální terapeutické techniky, jako je například arteterapie, dramaterapie či sandtray (terapie pískem), ale i pro relaxaci. Pro naše pacienty to znamená určité vystoupení ze stereotypu a obohacení o zážitky v jiném prostředí, než je oddělení, kde probíhá běžný program,“ dodala psycholožka PhDr. Anna Davídková.

    • Psychiatrická nemocnice v Dobřanech je odborným lůžkovým zdravotnickým zařízením, které zabezpečuje především dlouhodobou léčbu a léčebnou rehabilitaci psychicky nemocných pacientů všech věkových kategorií v návaznosti na akutní psychiatrickou léčbu v oborech pedopsychiatrie, gerontopsychiatrie, léčby návykových nemocí, interních a plicních nemocí. Byla vybudována mezi lety 1876 a 1880 jako takzvaný Zemský ústav pro choromyslné. Svojí rozlohou 42 hektarů, 1150 lůžky a 1200 zaměstnanci je druhým největším zařízením tohoto typu v České republice.
    • Kromě 30 oddělení určených k vlastní léčbě se v areálu nachází kostel, sportovní komplex, obchod s potravinami, kulturní dům a knihovna. K dispozici je i pracoviště arteterapie a rehabilitace.  

Fotogalerie
NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hollywood Voices

Hlavní zprávy

 

NetConcert Music by Frank Zappa
uniweb weby