Osm měst v kraji dnes zpívá koledy

Obyvatelé osmi měst Plzeňského kraje se dnes symbolicky spojí při společném zpívání vánočních koled na náměstích. V centru Plzně se lidé při zpěvu koled scházejí už devět let, postupně se připojila další města.


Obyvatelé osmi měst Plzeňského kraje se dnes symbolicky spojí při společném zpívání vánočních koled na náměstích. V centru Plzně se lidé při zpěvu koled scházejí už devět let, postupně se připojila další města. Letos se bude zpívat na Plzeňsku ve městech Nepomuk, Spálené Poříčí, Chlumčany, Přeštice, Kasejovice, dále v Sušici na Klatovsku a ve Stříbře na Tachovsku, řekl Zdeněk Zajíček z agentury RLA Stallion, která zpívání organizuje.
Stejně jako v minulých letech se i letos na všech místech přesně v 18:00 rozezní tradiční koledy Nesem vám noviny a Narodil se Kristus Pán.
Z Plzně se zpívání přesunulo poprvé před čtyřmi lety do Nepomuku a Chlumčan.
Loni se na sedmi místech sešlo kolem 7500 zpěváků. Sama Plzeň drží rekord zapsaný v české knize rekordů. V roce 2000 na centrálním náměstí zpívalo koledy 8096 lidí.
"Tento rekord je stále platný a nepřekonaný. Loni ani letos, kdy se plzeňské náměstí opravuje, už nesoutěžíme na rekord. Rádi bychom, kdyby naše letošní zpívání inspirovalo ostatní města a kdyby se pak při koledách další rok spojila města v celém kraji," uvedl organizátor. Podle něj je loňských sedm i letošních osm měst rekordních. Nikde na světě se nezpívají koledy v tolika městech najednou, dodal.
Další tradicí, která už několik let patří v Plzni k vánoční době, je tvorba velkého plzeňského betlému. Lidé do něj nosí vlastnoručně vyrobené figurky. "Loni jsme skončili s číslem 283 postav, letos už máme jednu další a máme slíbeno asi 30 nových postaviček," řekl Zajíček. Sošky mohou tvořit děti i dospělí. Je jedno, jestli se pokusí o vlastní podobiznu nebo vytvoří libovolnou figurku poutníka do Betléma. Lidé mohou při tvorbě sáhnout po dřevu, moduritu, papíru, keramice, sklu, cínu či dalších trvanlivých materiálech. Figurka má být asi 20 centimetrů vysoká a musí stát.
V Plzni bude kulturní program už od 16:00, podobný záměr mají také další města. Vystoupí Strašlivá podívaná, která bude hrát koledy a zároveň pokřtí knihu plzeňských autorů Dva tucty plzeňských pohádek a a pověstí.Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 13.12.2006 07:070 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq