Plzeň bude testovat připravenost na teroristický útok

Západočeská metropole se zapojila do mezinárodního programu na zvyšování bezpečnosti ve městech.


Scénář teroristického útoku, který se odehraje v průběhu fotbalového utkání, nebo únik nebezpečných chemikálií z pivovaru se stanou modelovými situacemi, při kterých budou odborníci z města, členové integrovaného záchranného systému a zapojení partneři hledat optimální scénář pro bezpečné opuštění občanů z těchto míst. Plzeň se stala jedním ze tří měst Evropy, která se zapojila do projektu S4AllCities. Jedná se o mezinárodní projekt zaměřený na zvýšení bezpečnosti v evropských městech. Projekt je součástí prestižního evropského dotačního programu pro výzkum a inovace Horizon 2020.

„Cílem projektu je zvyšovat bezpečnost v evropských městech. Plzeň se do projektu zapojila společně se španělským Bilbaem a řeckou Trikalou. Výsledkem realizovaných aktivit by mělo být snížení zranitelnosti veřejných prostorů, zmírnění následků teroristických útoků, vyšší informovanost veřejnosti a dosažení rovnováhy mezi zlepšením bezpečnosti, fungováním veřejných prostranství i pocitu svobody občanů,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

„Naše město společně s Bilbaem a Trikalou bude získávat a spojovat všechna dostupná data důležitá pro bezpečnost ve městě. Zpracujeme je pomocí nástrojů rozšířené reality, umělé inteligence a vytvoříme především efektivní scénáře, při kterých budou spolupracovat důležití partneři podílející se na chodu měst. Projekty, které se v těchto lokalitách otestují, budou sdílené s dalšími evropskými partnery. Zároveň bude možné je aplikovat i v jiných evropských městech,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, jež projekt za Plzeň zpracuje.

„V Plzni se zaměříme na scénář teroristického útoku, který se odehraje v průběhu fotbalového utkání, přičemž se přímo na stadionu a v jeho okolí v danou chvíli pohybuje na 15 tisíc lidí. Cílem bude namodelovat optimální scénář pro bezpečné opuštění prostoru stadionu. Testovat se bude také situace spojená s únikem nebezpečných chemikálií z pivovaru Pilsner Urquell, který se nachází v blízkosti fotbalového stadionu. Při vývoji řešení budou odborníci spojovat různorodá data a informace. Využívat k tomu budou moderní technologie, ať už se jedná například o 5G síť, síť internetu věcí, digitální dvojče, údaje získané pomocí dronů, chemických senzorů nebo informace z dopravního modelu města,“ vysvětlil ředitel Luděk Šantora.

V Řecku se kromě jiného zaměří například na detekování podezřelého chování – s pomocí algoritmů strojového učení se budou učit rozpoznat v obraze nebezpečné předměty v městské hromadné dopravě, jako jsou nože nebo zbraně.

Projekt, na kterém se podílejí odborníci z různých zemí Evropy, bude ukončen v roce 2022.

Více informací o programu Horizon 2020 naleznou zájemci na webových stránkách https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 01.03.2020 10:460 +
 
IV. ABO koncert

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Škoda service - Zimmí servisní prohlídka za akční cenu