Plzeň drtivé většině domácností pro rok 2025 daň z nemovitosti nezvýší

Město Plzeň drtivé většině domácností pro rok 2025 daň z nemovitých věcí v rámci svých kompetencí meziročně nezvýší, rozhodli o tom zastupitelé.


Ti museli reagovat na vládou schválený konsolidační balíček, který samosprávám s platností od roku 2025 změnil pravidla pro stanovení velikostního koeficientu, jímž se násobí základní sazba daně. Města velikosti Plzně musí podle zákona nově pracovat s koeficientem ve výši minimálně 3,5, nebo mohou zvednout na 4,5. 

Zastupitelé schválili stanovení velikostních koeficientů pro daná území města tak, aby byla v nejvyšší možné míře respektována dosud platná pravidla pro zdanění nemovitých věcí a zohledněna současná převažující míra zdanění v jednotlivých katastrálních územích města. V praxi to znamená, že pokud pomineme inflační navýšení, které bude nově dle zákona uplatňováno právě od roku 2025, zůstane z titulu stanovení velikostního koeficientu pro 15 630 rodinných nebo bytových domů částka pro platbu daně v příštím roce stejná jako letos, u 86 domů se dokonce sníží, zvýšena bude jen u cca 2000 domů. 

„Bohužel nově už kvůli nové legislativě nemůžeme obecně závaznou vyhláškou snížit hodnotu koeficientu o jednu až tři kategorie, ale pouze zvýšit o jednu kategorii, tj. z koeficientu z 3,5 na koeficient 4,5. Pro účely zmírnění dopadů nové legislativy jsme pro území, která měla z důvodu nenapojení na vodohospodářskou infrastrukturu dosud v rámci území města nejnižší hodnotu velikostního koeficientu, využili možnosti snížení daně prostřednictvím místního koeficientu v hodnotě 0,5. Konkrétně se jedná o k. ú.  Malesice a Dolní Vlkýš.  Děláme tak vše pro to, aby se zátěž Plzeňanů dále nezvyšovala,“ uvedl primátor Roman Zarzycký. 

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq