Plzeň se představí v Praze jako město českého bigbítu

Palácová Valdštejnská zahrada v Praze bude v sobotu 18. září 2021 po roční odmlce hostit město Plzeň. V zahradě Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční Den Plzně v Senátu od 10:30 do 18 hodin.

Jarní servisní akce AUTO CB

Krajská metropole se představí jako město českého bigbítu. Vstup na akci je zdarma.

„Již od roku 2005 se město Plzeň prezentuje v pražské Valdštejnské zahradě. Smyslem akce je představit zahraničním i tuzemským návštěvníkům Prahy město Plzeň jako ideální turistický cíl se svébytnou historií. Představili jsme v krásných prostorách zahrady Senátu již zdejší tvorbu Adolfa Loose, oslavili jsme sto let Plzeňské filharmonie, připomněli Plzeň jako kolébku loutkářství a letos ji prezentujeme jako město českého bigbítu. Plzeň má každému co nabídnout,“ pozval do krajské metropole její primátor Martin Baxa.

„Tentokrát se budou mít možnost nejen Pražané, ale i turisté seznámit s Plzní jako ‚matkou‘ českého bigbítu. Právě bigbít má od roku 2009 v plzeňských Chvojkových lomech svůj artefakt, tedy Milník času, který má připomínat ‚zlatá šedesátá léta‘, kdy byl bigbít v Čechách na vrcholu, a také to, že k Plzni tento hudební žánr neodmyslitelně patří,“ nastínil tematiku akce senátor Lumír Aschenbrenner, pod jehož záštitou se Den Plzně v Senátu koná.

Západočeský region byl od 70. let doménou tzv. „zábavových“ či „tancovačkových“ kapel, které vystupovaly celkem pravidelně, a tyto produkce byly hojně navštěvovány. V drtivé většině se jednalo o skupiny hrající hard rock ve stylu tehdejších zahraničních hvězd, jako byly Deep Purple, Uriah Heep nebo Black Sabbath, a oblíbené zábavy navštěvovalo běžně i několik set lidí. „Míst spojených s bigbítem měla Plzeň mnoho – slavné nedělní odpolední čaje v Měšťanské besedě, restauraci Svazáček, studentský klub Oko v Kollárově ulici, kulturní dům železničářů DAS v Jablonského ulici nebo slavnou restauraci u řeky v Doudlevcích U Bradů,“ připomněl Igor Ježek z magistrátního odboru prezentace a marketingu, jenž stojí za organizací Dne Plzně v Senátu.

„Praha pro mě byla inkubátorem. Na Plzeň nedám dopustit. Navíc v těch úžasných šedesátých letech, kdy rock´n´roll šel nahoru, jsem Plzeň vedle Prahy považoval za mekku bigbítu,“ prohlásil o Plzni už dříve lídr a zakladatel skupiny Katapult Olda Říha, který na začátku šedesátých let minulého století v Plzni zkoušel dělat své první bigbítové kroky.
Ve Valdštejnské zahrady zahraje rocková Odyssea, stále aktivní a fungující již od roku 1972, jež má na svém kontě řadu vydaných CD, LP, SP a tisíce koncertů doma i v zahraničí, bigbítové seskupení Starý psi, působící na hudební scéně více než 25 let, a hudební skupina Blues Not Dead s prozatím čtyřletou historií. Tu tvoří tři muzikanti známí i z dalších kapel: bubeník a zpěvák Michal Šindelář, jehož fanoušci znají z Katapultu, X-Coveru nebo Geroge & Beatovens, Jan Lichtenberg, doprovázející mimo jiné Kamila Stříhavku, a Marek Abrhám, baskytarista skupiny Fleret.

Koncertní vystoupení kapel doplní ochutnávky regionálních potravin, piva nebo ukázky práce pivovarských bednářů.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka