Plzeň spouští službu pro lidi v nouzi, pomůže třeba s nákupy

Město Plzeň zřizuje v souvislosti s epidemií koronaviru novou službu, která je určena potřebným seniorům, rodičům samoživitelům a lidem v krizové situaci.

Prodej hovězího masa od farmáře

V úterý 17. března 2020 v 8 hodin ráno začne fungovat Kontaktní centrum pro osoby v nouzi. Lidé se do něj dovolají vytočením telefonního čísla 378032222. Jejich hovor přijmou pracovníci centra, zjistí, co dotyčný potřebuje i jak je pomoc akutní. Lidé v nouzi mohou žádat o zajištění nákupu, vyzvednutí léků, vyvenčení pejska a podobně. Úkolu se pak ujme zaregistrovaný a proškolený dobrovolník. Služba bude dostupná od pondělí do pátku včase od 8 do 18 hodin. Centrum může přijmout až pět hovorů současně. Dobrovolníky koordinuje TOTEM, z. s., které jich má nyní zapojenu zhruba stovku.

„Klíčové je nyní dostat informaci mezi plzeňské seniory a ostatní potřebné. Proto necháváme tisknout letáky sinformacemi, aby všichni věděli, kam se obrátit. Ještě tento týden začne jejich roznáška na 81 tisíc adres ve městě,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa. Vzápadočeské metropoli žije kolem 45 tisíc seniorů ve věku nad 65 let a zhruba 7500 zdravotně znevýhodněných osob.

„Klademe hlavní důraz na to, aby nejohroženější kategorie, tedy senioři, vycházeli v těchto dnech zdomu minimálně a vše nutné jsme jim pomohli zajistit. Pracovník centra si volajícího vyslechne, poradí mu, poskytne i psychickou podporu. V případě, že dotyčný něco potřebuje, tak pracovník zaznamená požadavek a následně vyšle dobrovolníka, aby úkol splnil. TOTEM sdružuje dobrovolníky, kteří budou řádně zaregistrovaní, proškolení a pojištění,“ přiblížil systém radní města Plzně David Šlouf. Vpřípadě nutnosti výjezdu dobrovolníka bude klient telefonicky informován, v jakém čase se u něj dobrovolník přihlásí, a bude mu sděleno jméno a číslo dobrovolníka. Když se bude jednat o nákup, klient si připraví seznam a finanční obnos, který dá do obálky. Dobrovolník se prokáže průkazem, zajede pro nákup, předá ho klientovi a vrátí zbylou finanční hotovost. Centrum bude fungovat až do odvolání.

„Chtěli bychom tímto požádat Plzeňany, aby se rozhlédli po svém okolí, zda v něm není někdo, kdo potřebuje pomoc a podporu. Pokud o někom takovém víte a nejste schopni mu sami zajistit pomoc a podporu, můžete na něj upozornit právě pracovníky našeho nového centra,“ vyzvala náměstkyně primátora Eliška Bartáková, která má na starost oblast sociálních věcí. Projekt funguje ve spolupráci smagistrátním odborem sociálních služeb.

„Zapojeno je u nás nyní kolem stovky dobrovolníků, kteří jsou připraveni nakupovat seniorům potraviny, mají kdispozici vozidla a také jsou například připraveni šít roušky. Pokud bude senior potřebovat opakovanou pomoc, tedy pravidelný nákup, bude mít svého stálého dobrovolníka. Pokud se lidé chtějí zapojit jako dobrovolníci, mohou se nám do TOTEMu přihlásit přes e-mail: dobrovolnik@totemplzen.cz nebo na telefon 736489 755,“ uvedla ředitelka organizace TOTEM, z. s., Vlasta Faiferlíková.

Město Plzeň také připravilo pro občany formulář na svém webu, pomocí kterého se mohou obracet na město se svými dotazy a podněty ksituaci vPlzni vsouvislosti sepidemií Covid-19, nebo pokud potřebují pomoc či ji chtějí nabídnout.

Formulář je kdispozici na webu: www.plzen.eu/pomahajici/.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 17.03.2020 10:050 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby