Plzeňská náplavka opět ožívá, tentokrát na soutoku Radbuzy a Mže

V pátek 27. května velkolepě odstartuje letošní ročník festivalu Náplavka k světu., který opět oživí jeden z říčních břehů v centru Plzně, tentokrát soutok Mže s Radbuzou.


Místo konání festivalu je jiné, poslání ale zůstává stejné jako v předešlých deseti ročnících. Oživit říční břeh kousek od středu města, který přímo vybízí k posezení, poležení nebo kulturnímu či sportovnímu vyžití, a to nově i s programem pro nejmenší! Letos to žije NA SOUTOKU!

Návštěvníci a příznivci festivalu Náplavka k světu. se i letos mohou těšit na velkolepý start. Zahajovací páteční večer v 18 hodin otevře vystoupení pánské jazzové formace Šnyts. Následovat bude koncert hudební skupiny POP´s, která hraje výhradně Best of hity zahraničního popu 80. a 90. let – Michaela Jacksona, Philla Collinse, Duran Duran nebo George Michaela. Třešničkou na zahajovacím dortu bude již třetí taneční představení plzeňské taneční komunity, tentokrát s názvem SEDM SMRTELNÝCH HŘÍCHŮ. Taneční představení nazkoušela choreografka pražských divadel Petra Parvoničová společně s ředitelkou festivalu Náplavka k světu Lucií Vokurkovou. „Letošní třetí ročník byl pro nás nejnáročnější, jelikož jsme museli zkombinovat herectví, akrobacii a naučit se různé taneční styly i ty, ve kterých nejsou tanečníci kovaní. Pro nás je to jedinečná kombinace propojit plzeňskou taneční scénu, a to jak na profesionální úrovni, tak i amatérské. V žádném městě se nestává, že by se propojili různé taneční skupiny a styly do jednoho představení,“ prozradila Vokurková.

Zahajovací večer bude hudebně-taneční, program festivalu nabídne ale daleko pestřejší skladbu. Během tří týdnů se uskuteční další koncerty a taneční vystoupení a chybět nebudou ani oblíbené tančírny, večery slam poetry nebo letní promítání. Pořádně si protáhnout tělo budou moci návštěvníci při józe pod širým nebem nebo na workshopech plzeňského Žongléros Ansámblu. Letošní novinkou bude program pro nejmenší.

Hudební vystoupení se budou konat skoro každý den a festival koncertem také skončí, v sobotu 18. června vystoupí R'n'b neo-soulová plzeňská banda Dozen Street. V průběhu festivalu se koncertně představí oblíbené lokální kapely jako Tabasker, jazzoví Džangobells nebo vokální uskupení Tutti Voci. Hudebními vrcholy pak budou vystoupení Vladimíra 518 a Mike Trafika z PSH, písničkáře Vojtaana nebo G-Point Hunters Matěje Rupperta a Romana Holého.

Nejpestřejší budou festivalové soboty. Druhý večer festivalu, připadající právě na sobotu, bude patřit Skautskému bálu, další sobota nabídne aktivity zejména pro děti – tvůrčí a novocirkusové workshopy, fotbalovou školu, skautské odpoledne i výstavu. Den dětí ve středu 1. června bude na náplavce naopak patřit dospělým, připravený je stand-up Na stojáka s Karlem Hynkem a Dominikem Heřmanem Lvem.

„Na programu toho bude opravdu hodně. Kdo by si nevybral nebo nepřišel na konkrétní akci, ten si může přijít posedět, poležet, svézt se na lodičce a strávit příjemný večer s dobře vychlazeným drinkem,“ uvedla Vokurková. Na čepu bude během celého festivalu pivo z experimentální pivovaru Proud, který sídlí přes řeku v areálu plzeňského pivovaru. „Ochutnat můžete několik druhů piv značky Proud, hlavně naše piva Soutock a TheMže, jejichž názvy krásně souzní s tématikou Náplavky na soutoku Mže a Radbuzy,“ prozradil Michal Škoda, ředitel pivovaru Proud, který je druhým rokem součástí festivalu a podporuje veřejný prostor v Plzni.

Právě kultivace veřejného prostoru je hlavní motivací pro konání festivalu Náplavka k světu. a fungování spolku k světu, který téma náplavek v Plzni uchopil jako jeden z prvních. A není náhoda, že se letos festival koná právě na soutoku Mže a Radbuzy.  „Okolí soutoku se brzy promění a jeho kultivace by měla přispět k propojení úplně prvního říčního břehu, který jsme před deseti lety oživili, což je náplavka na Radbuze, a náplavky na Mži, kde jsme byli z hlediska plánování přítomní posledních 5 let,“ dodal Mareš, zakladatel spolku k světu. „Přes Radbuzu by během několika let měla vést lávka až do pivovaru Proud, který sídlí v budově bývalé elektrárny pivovaru. Právě tenhle úžasný prostor, kde vzniká kulturní sál pro stovky lidí, byl dějištěm našeho jubilejního vydání inspirativního večera PechaKucha Night, kam přijeli i zakladatelé tohoto celosvětového formátu. Nikam jinam osobně nepřijeli. Naše plzeňské PechaKucha Nights jsou hodně oblíbené, což nás moc těší. I proto letošní festival Náplavka k světu. právě další [peča kuča] uzavře. Festival ve velkém stylu začne i skončí,“ uzavřel téma Mareš.

Více informací a kompletní program na naplavka.ksvetu.cz a na FB profilu.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Škoda service - Zimmí servisní prohlídka za akční cenu

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby