Plzeňská zoo má třetího bílého klokana

Dne 27.12. 2019 spatřili ošetřovatelé ve vaku hnědě zbarvené samice klokana rudokrkého bíle zbarvené mládě.


Křtiny plánované na duben odložila krize s koronavirem. Mezitím bylo určeno pohlaví mláděte, je to samec. Jeho bíle zbarvený otec se narodil v Plzni v roce 2018.

Křtiny proběhly v den otevření pavilonů a rozvolnění provozu zoo v pondělí 25.5., kmotrem se stal 1. náměstek primátora města Plzně pan Mgr. Roman Zarzycký. Na návrh své dcery vybral jméno Eda. Při té příležitosti mj. zoologické zahradě popřál co nejvyšší návštěvnost, pokud možno podobnou té loňské, rekordní.

Během křtin se ukázalo, že bílí klokani jsou v Plzni již 4, protože se světu prvně ukázalo zhruba dvouměsíční mládě v kapse samice Albíny.

V červnu 2017 přicestoval ze zlínské zoo albín klokana rudokrkého a je k vidění s klasicky zbarvenými kolegy ve společné expozici v blízkosti výběhu šimpanzů a psů dingo. Je to samice, které se na jaře 2018 narodilo první, rovněž bílé mládě. Mládě dostalo jméno Jumpy, je to samec; matka se jmenuje Albína. V roce 2019 se jí narodilo klasicky zbarvené mládě.

Populace bíle zbarvených klokanů žije na ostrově Bruny Island na jihovýchodním pobřeží Tasmánie.

Klokan rudokrký je otužilý, z Austrálie byl člověkem převezen na různé kontinenty. V několika oborách žil na našem území již koncem 19. a počátkem 20. století.

První klokan žil v plzeňské zoo v polovině 60. let. Byl to klokan rudokrký. V roce 1977 se na pět let objevuje pod zavádějícím názvem „klokan stepní“ vzácný klokan uru. Od roku 1993 nechybějí klokani dodnes, to se znovu objevuje klokan rudokrký, je tedy chován v Zoo Plzeň nepřetržitě 27 let. V českých oborách se tento druh objevoval již v 19. století, je to otužilý a často chovaný druh. Ve větším množství druhů a kusů jsou v plzeňské zoo klokani chováni posledních 20 let. Současná kolekce má úctyhodných 9 druhů ve třech velikostních stupních. Klokaní trpaslíky (klokánek krysí a králíkovitý), středně velké druhy (klokan rudokrký a uru) i giganty jako klokan obrovský a rudý. Málo chovanými druhy je klokan bažinný a novoguinejský klokan uru; poprvé v ČR jsou od roku 2016 chováni i klokani velcí. Klokani jsou známi nízkou porodní hmotností mláďat (1-2 g) a péčí matky o 3 různě stará mláďata najednou.

foto: zoo plzeň

ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka