Západočeské muzeum v Plzni, příspěvková organizace

378 370 111 info@zcm.cz www.zcm.cz
27 Skóre 4.4 z 5 Hodnotit
w
  • Kopeckého sady 2, Plzeň 30100

Západočeské muzeum v Plzni, příspěvková organizace bylo založeno v roce 1878. Rozsahem historických, uměleckoprůmyslových i přírodovědných sbírek patří k největším muzejním ústavům v České republice.

V současné době muzeum spravuje na území Plzně celkem čtyři objekty: hlavní budovu v Kopeckého sadech, Národopisné muzeum Plzeňska (NMP), Muzeum loutek (ML) a Muzeum církevního umění plzeňské diecéze (MCU). Od roku 2015 spadá pod jeho správu rovněž Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech (MBH), národní technická památka Vodní hamr Dobřív a Pamětní síň Jindřicha Mošny. 

Vedle výstavní činnosti muzeum pořádá přednášky, komentované prohlídky, výukové programy, tvůrčí dílny, jarmarky, příměstské tábory, odborné semináře a konference. Své reprezentativní prostory nabízí k pořádání svatebních obřadů, koncertů a jiných kulturně společenských akcí.

Od počátku 90. let muzeum rozvíjí prostřednictvím grantů a ústavních úkolů vědecko-výzkumnou práci; vydává řadu odborných publikací a sborníků přírodovědného i společensko-vědního zaměření.

Západočeské muzeum v Plzni se právem řadí mezi úspěšné a vyhledávané instituce. Svědčí o tom jednak zvyšující se zájem veřejnosti o dění v něm, ale i několik ocenění, která muzeum získalo v rámci prestižní národní soutěže Gloria musaealis. 

Muzeum je příspěvkovou organizací Plzeňského kraje a je členem Asociace muzeí a galerií ČR.

Komentáře & Hodnocení - Západočeské muzeum v Plzni, příspěvková organizace

Přidejte Váš komentář

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Foto: Nová kniha Muzea loutek v Plzni
Muzeum loutek v Plzni vydalo publikaci Paměť loutky, která završila stejnojmenný loutkový fotografic

Foto: Výstava Plzeňané a II. světová válka
Výstava je věnovaná plzeňským občanům, kteří prošli nelehkým válečným obdobím. Záměrem je ukázat běž