Plzeňské MHD chybějí řidiči

Plzeňským městským dopravním podnikům (PMDP) bude příští rok chybět zhruba 50 řidičů, zejména autobusů a trolejbusů. Důvodem jsou je trvale rostoucí počty spojů, fluktuace v této psychicky náročné profesi a obtížné shánění lidí.


Plzeňským městským dopravním podnikům (PMDP) bude příští rok chybět zhruba 50 řidičů, zejména autobusů a trolejbusů. Důvodem jsou je trvale rostoucí počty spojů, fluktuace v této psychicky náročné profesi a obtížné shánění lidí. Kvůli jejich nedostatku přijala firma mimořádná opatření, která pomohou získat nové pracovníky a udržet nynější, řekla mluvčí městského podniku Alena Suttrová.
"Jde především o zavedení stabilizačního příspěvku pro rok 2007 ve výši až 2000 korun měsíčně a za každý rok jízdy bez nehod příspěvek 1000 korun," uvedla. Podnik bude podle Suttrové příští rok potřebovat desítky řidičů.
PMDP už v tomto týdnu deseti pronajatými autobusy posílily dopravu do průmyslové zóny Borská pole, kde pracuje kolem 10.000 lidí. Doprava na Borská pole, kam nyní jezdí pět autobusových linek, si vyžaduje stále více řidičů. Nové spoje podle Suttrové ještě plně nepokryjí potřeby cestujících, protože zóna stále zvyšuje kapacitu, dále roste počet studentů na sousední Západočeské univerzitě i pracovníků firem sídlících v této lokalitě.
PMDP mají nyní přes 550 řidičů, což je zhruba polovina všech zaměstnanců, jejichž průměrná hrubá mzda je od 17.000 do 21.000 korun plus 2000 Kč stabilizačního příspěvku. Podniku nyní chybí 14 řidičů trolejbusů a autobusů. Letos z firma odešlo 48 řidičů a 79 jich firma přijala. Dále je jich 43 v přijímacím řízení, z toho 22 z nich už prochází autoškolou.
V ČR nyní podle Suttrové chybí nyní 2000 řidičů ve veřejné dopravě, z toho zhruba 300 v MHD.
Dříve nastupovali do PMDP jako řidiči zejména muži po vojně, kteří měli řidičský průkaz na nákladní automobil a pak si ho rozšířili o skupinu D (autobus), jejíž absolvování dnes přijde na 25.000 korun. Firma kurz lidem hradí, ale musí se zavázat k odpracovaným letům. Pokud je nesplní, musí poměrnou část uhradit.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
08.12.2006 17:300 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq