Plzeňský kraj je oficiálním partnerem mobilní aplikace Záchranka

Mobilní aplikaci Záchranka můžou lidé v Plzeňském kraji nově využívat v plném rozsahu. Stisknutím jediného tlačítka lze přivolat záchranku nebo horské a vodní záchranáře.


 Nově aplikace nabízí upozornění související např. s počasím, výpadky elektrické energie, plynu či tepla. Funkce tzv. lokátoru dokáže přes aplikaci odeslat přesnou polohu uživatele, případně zobrazuje nejbližší stanice záchranné zdravotnické služby, pohotovost a lékárny. Veškeré funkce jsou pro obyvatele Plzeňského kraje dostupné od 1. 11. 2024.

Aplikaci používá na území České republiky více než 3 miliony lidí. Plzeňský kraj se přidal k oficiálním partnerům, kterými jsou také kraj Jihomoravský, Pardubický nebo Karlovarský. Plzeňští krajští radní současně rozhodli, že aplikaci Záchranka integrují do svého krizového řízení a budou tak mimo jiné jejím prostřednictvím informovat obyvatele o událostech ohrožující život či zdraví. 

„Jsem upřímně rád, že lidé v kraji můžou díky aplikaci mít další nástroj, který jim může zachránit život. Aplikace je jednoduchá, přehledná a s novými funkcemi maximálně užitečná. V rozšíření o upozornění související s počasím či dodávkami energií vidím velký potenciál. Díky aplikaci můžeme obyvatele kraje okamžitě informovat např. při povodních, velkém suchu, přírodních katastrofách, případně při událostech, které můžou ohrožovat jejich životy. Zdraví a bezpečnost lidí našeho kraje je jednou z hlavních priorit a aplikace Záchranka je určitě nástrojem, který pomůže zlepšit péči o život našich obyvatel,“ říká hejtman Plzeňského kraje MUDr. Kamal Farhan. 

Aplikace Záchranka funguje v Plzeňském kraji (stejně jako na území celé České republiky) už od roku 2016. Za osm let si tak v rámci Plzeňského kraje přivolalo prostřednictvím aplikace pomoc více než 5550 lidí. Uživatelé dostávají prostřednictvím aplikace užitečné notifikace, a to napříč celou republikou. 

„Ve chvílích, kdy je na území kraje nebezpečí, kterému se dá vyhnout, přijde lidem rychlé upozornění. Notifikace může odesílat doplňky ke krizovému řízení v kraji ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Plzeňského kraje. Kromě zásadního sdělení můžou doplnit informace o tom, jak mají lidé v nastalé situaci postupovat,“ připomíná ředitel aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Aplikace Záchranka je také propojena na přímý datový zdroj Českého hydrometeorologického ústavu. Díky tomu v případě vysokého stupně nebezpečí automaticky odesílá notifikace na vybraná území. Důležitou součástí aplikace je rovněž funkce Lokátor. Díky němu uživatelé najdou nejbližší stanice horské služby nebo zdravotnické záchranné služby. Lokátor také ukazuje nejbližší místa, kde jsou veřejně přístupné defibrilátory (AED). V Plzeňském kraji se podařilo zmapovat více než 230 těchto přístrojů a stále jich přibývá. V Lokátoru je možné zobrazit nejbližší pohotovosti, zubní pohotovosti a pohotovostní lékárny – ty teď budou díky spolupráci aplikace a kraje do databáze vkládány a aktualizovány automaticky. 

Pro stávající uživatele aplikace Záchranka se nově rozšíří rozsah poskytovaných služeb v Plzeňském kraji. V rámci uzavřené smlouvy, která bude platit od 1. 11. 2024 do 31. 12. 2025, zaplatí Plzeňský kraj za tuto službu 40 000 korun (bez DPH) měsíčně.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy