Po dvou letech tři modří varani v ZOO Plzeň

Letos přišlo na svět jedno mládě 9.5. a další dvě hned 11.5. po zhruba půlroční inkubaci (vajíčka byla z listopadu 2016). Zatím žijí v chovatelském zázemí, v exzpozici je dospělá samička z plzeňského odchovu.

SEO UNIWEB

Dne 21.4. 2004 dorazil do Zoo Plzeň pár zajímavých stromových pralesních varanů druhu Varanus macraei. Tento nádherný a vzácný varan je světle modrý s černým síťováním. Byl popsán teprve v roce 2001 a patří do rodiny varana smaragdového. Je o něm známo zatím málo a v lidské péči je chován sporadicky. Jeho nejčastější název je varan modrý.

Pravděpodobně nejvzácnějším přírůstkem plzeňské zoo roku 2006 se stala jejich první dvě mláďata, která přišla na svět v listopadu 2006. Tento odchov varana modrého, v přírodě žijícího na ostrově Batanta na Nové Guineji, vnímá ZOO Plzeň jako velký chovatelský úspěch. Není totiž známo, že by se předtím někde v zoo podařil, kromě jediného případu ve Velké Británii. Tam však mláďata do půl roku uhynula. I v Plzni zaznamenali tuto neblahou zkušenost, kdy nám jedno z mláďat v lednu 2007 uhynulo. Není jednoduché malé varánky odchovat a první půlrok bývá kritický. Přeživší mládě je však podle dostupných informací, pravděpodobně možné považovat za první odchov v zoo světa, k prvnímu odchovu v lidské péči (mimo zoo) došlo již roku 2002.

Dosud se v ZOO Plzeň do květně 2017 narodilo (vylíhlo) celkem 52 mladých, ale ne všechna byla odchována. Do roku 2010 byla všechna potomky zakládajícího rodičovského páru. Mláďata z posledních let jsou druhou generací v chovu, v Plzi narozená samice (*2007) je matkou převážné většiny z nich a kolínský odchov, samec - táta. Do reprodukce se také zapojily 2 další plzeňské samičky (*2009, 2010). Odchovy putovaly např. do Kolína, Curychu, Halle, Varšavy, Ostravy, Vídně, Záhřebu, Bojnice

Letos přišlo na svět jedno mládě 9.5. a další dvě hned 11.5. po zhruba půlroční inkubaci (vajíčka byla z listopadu 2016). Zatím žijí v chovatelském zázemí, v exzpozici je dospělá samička z plzeňského odchovu.

Fotogalerie
weby uniweb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 08.06.2017 14:26
5 +
 
auto cb klimatizace

Hlavní zprávy

 

auto cb home rest2
seo uniweb