Poškozené sochy z kostela Všech svatých se dočkají opravy

V roce 2020 došlo k požáru v interiéru kostela Všech svatých v Plzni. Město Plzeň přispěje částkou 50 tisíc korun Římskokatolické farnosti Plzeň na konzervační restaurování souboru poškozených soch.

weby uniweb

 Ty  se dočkají v letošním roce opravy. Ty je nutné provést naléhavě, aby byla zajištěna záchrana této cenné kulturní památky do budoucna.

„Hřbitovní kostel Všech svatých v Plzni na Roudné je významnou gotickou památkou z počátku 14. století s interiéry ze 17. století. V nich se dochoval hodnotný soubor soch pocházejících ze 17. až 19. století. V roce 2020 proběhla v kostele vlastníkem nezaviněná havárie – požár elektrické pojistkové skříně v sakristii. Mastné spaliny z kouře a hoření plastu způsobily povlak na povrchových polychromiích souboru cenných historických soch, které jsou movitými kulturními památkami. Soubor tvoří sousoší Kalvárie (tj. Ukřižovaný Kristus, Panna Marie Bolestná, sv. Jan Evangelista, sv. Máří Magdalena), Madona z novogotického oltáře, socha Panny Marie Immaculaty a socha sv. Jana Křtitele. V roce 2021 proběhly ve spolupráci se státní památkovou péčí vlastníkem zajištěné práce na odstranění požárem poškozených omítek v sakristii. Letos chce vlastník provést konzervační restaurování souboru soch, které představuje šetrné odstranění nevhodných povlaků na povrchu původních polychromií způsobených požárem,“ vysvětlila Eliška Bartáková, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí.

Celkové náklady na realizaci uvedených oprav činí 244 tisíc korun bez DPH, pouze část nákladů bude hrazena z pojištění.

Vzhledem ke skutečnosti, že kostel Všech svatých v Plzni je nemovitou kulturní památkou, může obec v souladu se zákonem o státní památkové péči poskytnout příspěvek na zvýšené náklady spojené se zachováním a obnovou kulturní památky.

Autor: Milan Zahn

NetConcert Monica Mancini

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Reviens Bébel!

Hlavní zprávy

 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion
uniweb weby