Městský soud v Plzni dnes začal projednávat případ bývalé manažerky plzeňské oblastní organizace ODS Olgy Heligové. Ta je podezřelá ze zpronevěry milionu korun, který ódéesce věnovala v roce 1994 jako dar Škoda a.s. Heligové hrozí až osm let za mřížemi.
Čtyřiapadesátiletá Olga Heligová měla podle obžaloby jako oblastní manažerka ODS v Plzni uzavřít v září roku 1994 darovací smlouvu se Škodou a.s.. Na základě smlouvy přišel uvedený milion na účet oblastní organizace strany. Podle státního zástupce ale Heligová nepoužila peníze na financování volební kampaně, jak bylo určeno, ale převedla si je na svůj soukromý účet a z něj pak čerpala.
Heligová přišla k zahájení hlavního líčení s mírným zpožděním a na přítomné novináře reagovala lehce podrážděně. Před soudem pak využila svého práva nevypovídat a jen řekla, že je nevinna. Předseda senátu Vladimír Žák tedy použil její výpovědi z přípravného řízení. Tam tvrdila, že když peníze od Škody přišly na účet, oznámila to oblastní radě ODS. Byla prý vyzvána, aby finance vyzvedla. Poté je dala Zdeňku Proskovi, který v té době už věřil, že se stane primátorem a rozhodoval o využití daru.
Prosek jako svědek dnes k soudu bez omluvy nedorazil, odpoledne ale vypovídal člen organizace Ludvík Rösch. Ten soudu řekl, že s milionem ODS vůbec nedisponovala a naznačil, že Heligová si v té době žila nad poměry.