Radnice zajímá, jaký vzduch lidé dýchají. Meteostanice je i v Přešticích

Kvalita ovzduší je v Česku stále větším tématem. Prachové částice jsou nepřímo zodpovědné za zhruba 12 tisíc předčasných úmrtí ročně, a proto se radnice začínají zaobírat tím, jaký vzduch občané v daném místě dýchají.

weby na míru UNIWEB

Projekt Agdata City od svého vzniku v létě loňského roku využívá již více než 30 českých samospráv a 250 tisíc obyvatel. V letošním roce navíc expandoval na Slovensko, kde monitoruje vzduch již v 5 městech. Trend je tedy jasný – kvalita života v obci se stále častěji měří kvalitou vzduchu.

Nejhorší je situace v Moravskoslezském kraji, nejlépe se dýchá v Prachaticích
 
Prachové částice PM 2,5 jsou zodpovědné za předčasné úmrtí u zhruba 10 až 12 tisíc lidí ročně v České republice. V rámci celé Evropy se jedná zhruba o 350 tisíc lidí. Podle WHO například v Indii zemřelo na problémy spojené s kvalitou ovzduší více než 1,5 milionů lidí jen v roce 2019. Tato čísla jsou velmi alarmující.

Podle studie specializované švýcarské společnosti IQAir patří česká města v rámci Evropy mezi nejhůře postižená škodlivými částicemi PM 2,5. Mezi 10 nejpostiženějších českých měst patří Dolní Lutyně, kde je situace ohledně prachových částic nejhorší, dále Frýdlant, Karviná, Havířov, Český Těšín a první šestku uzavírá Ostrava. Mimo Moravskoslezský kraj se v první desítce umístil Děčín na sedmém místě a Moravská Třebová na desáté pozici. Z celkového počtu 50 měřených měst se hlavní město Praha umístila na 39. místě a z lokálních metropolí dopadla nejlépe. Na posledním místě s nejčistším ovzduším se umístily jihočeské Prachatice, kde obsah prachových částic PM 2,5 překračuje doporučené limity mírně pouze v lednu.

Meteostanice již ve více než 30 městech v České republice

Čeští starostové na malých obcích a ve větších městech mají stále větší zájem o informace v reálném čase o tom, zda ovzduší ve městě je či není zdraví škodlivé. Po pilotních samosprávách na Moravě a ve Slezsku se Agdata City rozrostlo i směrem na západ do Čech a v současné době jsou moderní meteostanice nainstalované v Praze, Chrudimi, Lounech či v západočeských Přešticích. Celkem se jedná o více než 30 tuzemských samospráv.
 
„Navzdory koronavirové pandemii a ztíženým možnostem, jak náš produkt dovézt a ukázat, jsme za rok zaznamenali nebývalý nárůst. Naším cílem bylo zapojit letos i nějaké samosprávy v Čechách, což se nám povedlo naplnit, a v současné době vyjednáváme také s několika městskými částmi v Praze a v Brně. Musím říci, že jsme takový zájem o data nečekali. V současné době máme nainstalováno 30 meteostanic a 50 air senzorů na prach, oxidy dusíky, síry, troposférický ozon nebo oxid uhličitý po celé České republice a další jsou v jednání. Informace z našich přístrojů se podle našich propočtů dostanou k více než 250 tisíc obyvatel,“ uvádí Jiří Musil, zakladatel projektu Agdata City.
 
Meteostanice a senzory Agdata City jsou schopné monitorovat prašnost v pásmech PM1, PM2, PM2,5 a PM10 a zároveň sledovat molekuly NO2, SO2, O3 nebo CO2. Starostové mohou díky tomu stanovit hraniční hodnoty, o jejichž překročení budou informovat pomocí SMS či emailu. To se může týkat například mateřských či základních škol, kdy při překročení limitů budou ředitelé včas varovaní a zamezí větrání nebo nevezmou děti ven na procházku. Důsledný monitoring a včasné informování občanů o zhoršeném stavu ovzduší tak může dokonce zachránit život. Vzhledem k současné pandemii covid-19, která zhoršuje respirační potíže, je čisté ovzduší jedním ze základních předpokladů pro lepší průběh pandemie i v hyperlokálním měřítku.

FESTIVAL BONJOUR PLZEŇ 2021

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
auto cb zima 2021

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby