Sadaři v kraji hlásí letos mizernou úrodu ovoce

Několikanásobné mrazy a následné dlouhotrvající sucho způsobily v Plzeňském kraji nejhorší úrodu ovoce za posledních deset let. Kvalita plodů sklízených na podzim bude ale výrazně lepší a ovocnáři tak u velkoobchodů i maloodběratelů dosáhnou až o třetinu lepší ceny než vloni. Jablek ani hrušek rozhodně nebude málo, švestky jsou na tom letos velmi špatně a urodily se pouze na málo místech.

Cílená propagace v Plzni

Několikanásobné mrazy a následné dlouhotrvající sucho způsobily v Plzeňském kraji nejhorší úrodu ovoce za posledních deset let. Kvalita plodů sklízených na podzim bude ale výrazně lepší a ovocnáři tak u velkoobchodů i maloodběratelů dosáhnou až o třetinu lepší ceny než vloni. Jablek ani hrušek rozhodně nebude málo, švestky jsou na tom letos velmi špatně a urodily se pouze na málo místech. Malopěstitelé z regionu své ovoce kvůli neúrodě do výkupen nevozí. Vyplývá to z informací sadařů a zahrádkářů v Plzeňském kraji.
"Letos jsme na 50 až 60 procentech standardního roku, ale jablka budou téměř všechna ve špičkové kvalitě," řekl spolumajitel Sadů Schwarz z Rokycanska Richard Schwarz. Firma letos prodává velkoodběratelům kilogram za devět až deset korun, o dvě až tři koruny více než v roce 2006. Letos se ale maximálně soustředí na přímý prodej. "Stovky lidí, co si k nám zvykly jezdit z Plzeňska a středních Čech, nám pomohou snížit vysoké ztráty z letošní sezony," dodal Schwarz. Odhadl, že podnik prodá zhruba polovinu produkce z 50 hektarových sadů občanům v cenách osm až 20 Kč/kg.
Zatímco sadaři zdražili o koruny, supermarkety prý několikanásobně. Nejdražší jablka se tam prodávají za více než 35 Kč/kg. "Máme minimálně o třetinu nižší ceny, přitom nabízíme jablka ve 22 odrůdách a většinu z nich ve dvou až třech jakostních kategoriích," dodal Schwarz.
Podobné mrazy jako letos byly v regionu naposledy před 50 lety a poté předloni, kdy ale udeřily jen jednou. Letos třikrát za sebou s přestávkami, při nichž stromy kvetly. Podle Schwarze je to důkaz posunu počasí, který přináší sadařům velká rizika a tato nejistota jim neumožňuje brát si úvěry na "zalepení hubených roků". Potvrdil to také Vladimír Mamica, šéf sadů Agroova z Velkých Dvorců na Tachovsku, která má jablka na 100 hektarech.
Po mrazech letos následovalo dvouměsíční sucho. Voda dělá velikost a teprve poslední týdny nám začínají jablka růst, uvedl Schwarz. Oba sady potvrzují, že tento rok asi desetinu svých ploch kvůli neúrodě nehnojily, nestříhaly ani chemicky neošetřovaly. Podzimní a zimní odrůdy chtějí mít pod střechou do konce října.
Agroova očekává úrodu na 60 procentech standardního roku. V maloprodeji prodá maximálně pětinu produktů v deseti odrůdách. "Nejsme tak blízko velkého města jako Sady Schwarz, navíc musíme jablka prodávat za menší cenu vzhledem k nízké kupní síle regionu," řekl Mamica. Lidé dostanou v Agroově kilogram za deset až 15 korun. Polovina jablek je špičkových, zbytek průmyslových. Sady Schwarz hlásí do 20 procent jablek s menšími rozměry i kvalitou.
Agroova také letos počítá se ztrátou, i když na tom bude o něco lépe než loni. "Nemůžeme jít ale do žádného úvěru, dotace nedostáváme, protože nejsme majitelé půdy, ani nemáme dlouhodobé smlouvy s jejími majiteli," vysvětlil Mamica. Aby firma dosáhla na dotaci na výsadbu, musela by mít smlouvy s majitelem minimálně na 15 let.
Podle Mamicy jsou na Tachovsku vesnice, kde není jediné jablko podobně jako úroda švestek, jichž je v ČR katastrofální neúroda. Největší odběratel tohoto ovoce v regionu, plzeňský Stock, bude muset veškerou svoji potřebu na slivovici dovézt. "Po loňské nadúrodě, kdy jsme nakupovali švestky výhradně ze Šumavy a Moravy, je letos v ČR úroda mizivá," řekl vedoucí pálenice v Prádle u Nepomuka Václav Šitner. Kvitoval naopak úrodu hrušek. Na výrobu hruškovice budou stačit firmě pouze české plody. Ceny ovoce z Rakouska a Německa jsou dvojnásobné.
Podle velkých sadařů dopadli malopěstitelé v regionu o něco lépe, neboť jejich zahrady nejsou většinou na otevřených plochách, kde je větší mráz. To ale většina z nich popírá. "Loni jsem měl na pěti arech dva metráky jablek, letos nemám ani jedno," řekl předseda územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Domažlice Alexandr Kubáček.
Situace mezi zahrádkáři v okrese je velmi odlišná podle polohy, dobře je na tom Kdyňsko. "Nikdo z menších pěstitelů nevozí do výkupen nic," uvedl. Cena je nízká, kolem dvou korun za kilogram. Stejnou sumu si účtují moštárny za výrobu litru moštu z dovezených jablek. Ceny práce se pohybují od dvou do 2,50 koruny za litr, před 15 lety to bylo jen o korunu méně.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 27.09.2007 07:37



0 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka