Scandi 2023 v Plzni: to nejaktuálnější napříč žánry severu

Scandi, přehlídka současného severského filmu, již podeváté představí aktuální filmy z Dánska, Švédska, Norska, Finska a Islandu.


V Plzni se odehraje mezi 19. a 22. lednem v prostoru Moving Station, který nabídne všech 12 filmů letošního ročníku. Výrazným prvkem přehlídky bude různorodost žánrů a aktuálních témat. 

„Jako každý rok jsme našim divákům k přehlídce SCANDI nachystali několik bonusů. Čtvrteční slavnostní zahájení pořádáme jako společenskou událost, na kterou vyzdobíme vstupní halu Moving Station, připravíme welcome drink a pořádáme soutěž o nejlepší oděv ve skandinávském stylu. Ten mohou hosté doplnit i o bizarně hororové prvky v duchu filmu ONO, který promítáme na úvod letošní přehlídky. V rámci zahajovacího večera opět pořádáme tematický kavárenský kvíz a po celou dobu festivalu budeme plést šálu, kterou společně s hosty vytváříme již několik let.

Na zahajovací večer srdečně zveme i návštěvníky, kteří preferují jiné filmové žánry a místo projekce si užijí čas ve skandinávském duchu v naší kavárně,“ okomentovala produkční a PR Eva Kraftová.

Nosným tématem přehlídky budou literární adaptace. Mezi takové patří i filmy Všechny mé dopisy spal (2022), drama založené na skutečné události. Příběh snímku odkrývá vliv vášně, žárlivosti a hněvu v milostném vztahu během třicátých let 20. století. Mezi další adaptace patří i silné, osobní a zároveň hravé mistrovské drama Letní světlo, a pak přijde noc (2022) od režiséra Elfara Adalsteinse. Islandský film, jehož literární předloha vyšla v českém překladu, zkoumá sny a touhy obyčejných lidí na venkovském městě a otevírá existenciální otázky života, smrti a lásky. Další film natočený podle známého románu, tentokrát dle dánského stejnojmenného bestselleru Janne Tellerové, nese název Nic (2022, r. Trine Piil Christensen) a vypráví surový příběh o skupině mladých lidí, kteří se tváří v tvář nesmyslnosti života vydávají pryč z bezpečí a nevinnosti dětství.

Přehlídka dále uvede dva skandinávské horory. První je finský debut Ono (2022), horor finské režisérky Hanny Bergholm, ve kterém se temná, monstrózní tvář zdánlivě dokonalého života vylíhne z vejce, které ukryje dvanáctiletá gymnastka před svou perfekcionistickou matkou i zbytkem rodiny. Stvoření, které se z vejce vylíhne, se stane jejím nejbližším přítelem a živoucí noční můrou. Ve druhém hororu přehlídky zavede norský režisér-samouk Henrik Martin Dahlsbakken diváky na začátek 20. století, kdy  venkovský kněz musí rozhodnout o umístění nového kostela pro místní vesnickou komunitu. Ve snímku Posedlost (2022) však jeho výběr padne na staré sámské pohřebiště. 

Žánr, který nepůjde na SCANDI 2023 opomenout, jsou komedie. Jako zástupce černého humoru se představí norský snímek Je mi ze sebe špatně (2022) režiséra Kristoffera Borgliho, jenž zobrazuje toxický vztah, který rychle eskaluje do děsivých úrovní narcistické sebeprezentace a končí zoufalým, až sebezničujícím, pokusem o opětovné získání pozornosti. Protipólem tohoto snímku bude romantická komedie Bombastický Johan (2022), o dobrodružném životě Johana a jeho dlouhotrvajícím boji o získání své životní lásky, Solvory, kterou v mládí nešťastnou náhodou tak trochu vyhodil do vzduchu.

„Devátý ročník Scandi je pro nás po dramaturgické stránce nejvýraznějším a nejvyváženějším ročníkem, jaký jsme kdy uvedli. Jako Film Europe kupujeme pro Scandi filmy jeden až dva roky dopředu. Často filmy vybíráme a zajišťujeme jen podle scénáře nebo tvůrce. Krása skandinávského filmu je v jeho žánrové a generační demokratizaci a proto je pro nás výběr filmů velkým zážitkem. Už dávno to není jen Bergman, Dogma 95 nebo Nordic Noir, ale různorodost filmových děl, které si dokáží globálně a každoročně získat srdce arthousového diváka, slot v hlavní soutěži v Cannes, nominaci na Oscara, distribuci po celém světě, ale také nasazení v multiplexech. Scandi je literatura, hudba, design, köttbullar a ještě skvělé filmy. Zveme vás do kin po celé České republice,” přibližuje kreativní ředitel SCANDI 2023 Dominik Hronec.

Přehlídka nabídne historické výpravné drama Emigranti (2021) mezinárodně uznávaného norského režiséra Erika Poppeho (Utoya, 22. července). Snímek o švédské rodině hledající nový domov v Severní Americe, ve které se objevuje i švédská popová senzace Tove Lo, vyniká poutavým a nadčasovým příběhem o tom, kým jsme, kam patříme a jak daleko jsme ochotni zajít, abychom ochránili naše děti a dosáhli svých snů.

Dále přehlídka představí film i ze žánru sci-fi. Drama UFO Švédsko (2022) kolektivu autorů produkční společnosti Crazy Pictures vypráví o dospívající dívce, která je odhodlaná zjistit pravdu o tajuplném zmizení svého otce. Crazy Pictures se při tvorbě filmu inspirovalo sdružením „UFO Sweden“, které ve Švédsku spravuje největší UFO archiv na světě — Archiv pro nevysvětlitelné jevy. 

Devátý ročník neopomene ani retrospektivu: tentokrát půjde o dánského režiséra Nicolase Windinga Refna, jehož trilogii Dealerů diváci budou moci vidět kompletní. Tato drásavá, neurotická a přesto dojemná série o mladistvé agresi byla Refnovým debutem, který ho představil jako talentovaného režiséra velké hloubky. Trilogie Dealerů, protkáni rafinovaným humorem se stupňujícím se napětím, představují herecký debut jednoho z nejcharismatičtějších skandinávských herců své generace: dánského herce Madse Mikkelsena.

„Prvních dvěstě diváků letošního ročníku SCANDI v Plzni získá ke vstupence také voucher do videotéky EDISONLINE, kde najdou většinu filmů z předchozích ročníků přehlídek SCANDI a BE2CAN. A diváci, kteří se rozhodnou pro sobotní filmový maraton trilogie dánských filmů Dealer, Dealer II a Dealer III podpoříme až třemi kávami dle jejich vlastního výběru zdarma,“ uvedl člen týmu Moving Station Jonáš Špaček. 

Vstupenky na SCANDI jsou v prodeji v síti GoOut a také přímo v Moving Station. 

Přehled programu SCANDI 2023 v Moving Station Plzeň

Čtvrtek 19.1.

15:30 VŠECHNY MÉ DOPISY SPAL Švédsko, 2022, 120 min, Drama

18:00 ONO Finsko, 2022, 91 min, Horor + SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

20:30 NIC Dánsko, 2022, 87 min, Thriller

Pátek 20.1.

15:30 EMIGRANTI Švédsko, 2021, 148 min, Drama

18:00 POSEDLOST Norsko, 2022, 104 min, Horor

20:30 JE MI ZE SEBE ŠPATNĚ Norsko, 2022, 95 min, Komedie

Sobota 21.1.

15:30 DEALER Dánsko, 1996, 105 min, Thriller

18:00 DEALER II Dánsko, 2004, 100 min, Thriller

20:30 DEALER III Dánsko, 2005, 90 min, Thriller

Neděle 22.1.

15:30 UFO ŠVÉDSKO Švédsko, 2022, 120 min, Sci-fi

18:00 LETNÍ SVĚTLO, A PAK PŘIJDE NOC Island, 2022, 111 min, Komedie

20:30 BOMBASTICKÝ JOHAN Norsko, 2022, 93 min, Komedie


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 18.01.2023 17:050 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka