Signál Novy na Šumavě bude přeladěn

Signál Novy na Šumavě se bude vysílat na jiných kanálech než dosud. Důvodem změny je podle stanice rušení jejího signálu na Klatovsku, Nýrsku a v okolí Železné Rudy digitálním zemským TV vysíláním (zkráceně DVB-T) ze sousedního Německa.


Signál Novy na Šumavě se bude vysílat na jiných kanálech než dosud. Důvodem změny je podle stanice rušení jejího signálu na Klatovsku, Nýrsku a v okolí Železné Rudy digitálním zemským TV vysíláním (zkráceně DVB-T) ze sousedního Německa. Informovala o tom mluvčí Novy Veronika Šmítková. Stanice původně vyslovila obavu, že za rušením jejího signálu na Šumavě je nedodržování mezinárodních dohod Německa vůči ČR, podle Radiokomunikací se to ale nepotvrdilo.
Provozovatel sítě vysílačů, firma Radiokomunikace, přeladí signál Novy v Železné Rudě ode dneška na kanál 26 namísto 33, v Nýrsku od středy pak bude nejprve částečně na nyní rušeném kanále sedm a zároveň na kanále 26 a posléze již jen na kanále 26. V Klatovech bude Nova od čtvrtka na kanále 11. "Nyní bude probíhat dolaďování celé vysílací sítě a kanály se mohou ještě měnit," sdělil mediální zástupce Radiokomunikací Pavel Kočiš.
Členské státy EU stojí před nástupem digitálního zemského TV vysílání (DVB-T), které v budoucnu nahradí současné analogové. Letos v Ženevě se na mezinárodní konferenci evropské země dohodly na koordinaci rozdělování kmitočtů pro nastupující DVB-T. Analogové kmitočty, které budou časem nahrazeny právě digitálními, jsou ale chráněny až do roku 2015.
Na Šumavě vysílala Nova svůj program na sedmém a osmém kanále. Na stejných kanálech začal vysílat od 6. prosince v sousedním Německu vysílač Hoher Bogen. "Je oprávněná obava, že německá strana nedodržela směrem na ČR parametry šíření signálu na hraničních bodech příslušného skupinového přidělení dle mezinárodních dohod," uvedla před týdnem Šmítková. Nova neuvedla, zda se její obavy ukázaly jako oprávněné.
"Měření nepotvrdilo porušení mezinárodních dohod, protože ty neregulují nízké výkony vysílačů. Je-li tedy výkon pod určitou mez, může si ho daný stát nastavit libovolně," řekl Kočiš za ČRa.
Šmítková dnes ČTK řekla, že obavy Novy vycházely z vyzařovacích diagramů uveřejněných na webových stránkách společnosti Projektbüro DVB-T Bayern. Podle nich intenzita elektromagnetického pole s německým TV signálem na českém území dosahovala možnosti jeho příjmu, a tedy rušení nejenom na střešní anténu, ale i na anténu pokojovou.
Tato intenzita podle Novy přesahuje hodnoty, které se v ČR používají pro pokrytí území digitálním TV signálem. "Neumíme si představit, že by tyto hodnoty mohly být v rámci mezinárodní koordinace akceptovatelné," uvedla Šmítková.
Šéf Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák v reakci na rušení signálu Novy před týdnem uvedl, že v budoucnu se takové problémy dají opět očekávat. "Řešíme to. Je to signál toho, že je třeba přejít na digitální zemské vysílání (DVB-T), protože takové případy budou přibývat," uvedl minulý týden Dvořák.
Problémy s rušením současného analogového TV signálu má v poslední době také Domažlicko, protože tam na 12. kanále vysílá ČT2, zatímco v Německu spustili na stejném kanále digitální rozhlasové vysílání označované jako T-DAB; 12. kanál je v budoucnu určen právě pro rozhlasové digitální vysílání v evropských zemích.
Z tohoto důvodu již 1. listopadu začalo na Domažlicku vysílání ve formátu DVB-T a tato oblast bude vůbec první v ČR, v níž bude příští rok na jaře vypnuto současné analogové TV vysílání.
Lidé, kteří si poté ke svým televizorům nepořídí převaděč signálu zvaný set-top box anebo televizor se zabudovaným digitálním tunerem, nebudou moci nadále televizní programy šířené přes zemské vysílače sledovat. Další problémovou oblastí je Ústecko a vysílač Buková hora, kde na 12. kanále vysílá Nova.
Evropská komise doporučuje členům EU přejít na DVB-T do roku 2012. Podle návrhu ČTÚ by se tak v Česku mělo stát do října 2010.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 20.12.2006 13:500 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq