Přední evropský výrobce v oblasti jaderné energetiky aktuálně v mezinárodním výběrovém řízení získal zakázku na výměnu stávajících řídicích systémů této jaderné elektrárny.
Její součástí jsou mj. návrh a dodávka systémů automatické regulace výkonu a automatiky hlavního cirkulačního čerpadla (HCČ), příslušného zařízení pro blokovou dozornu či zařízení pro zkoušky systémů, sady náhradních dílů a souvisejících služeb. ŠKODA JS vše dodá během plánované odstávky elektrárny v roce 2026. Podílet se na ní bude i další česká společnost ZAT.
Již v září pak ŠKODA JS podepsala kontrakt na modernizaci důležitých komponent šesti hlavních cirkulačních čerpadel primárního okruhu. Provede ji během plánovaných provozních odstávek elektrárny v následujících třech letech. Obě zmíněné zakázky jsou letos už celkově třetím zde podepsaným kontraktem, když v prvním případě ŠKODA JS zvítězila ve výběrovém řízení na modernizaci technických uzlů parogenerátoru a dalších komponent. Souhrnný objem všech těchto zakázek je na úrovni stovek milionů korun.
Provedené výměny vysloužilých technologií za nové patří k plánovaným akcím, které mají přispět k prodloužení provozu Arménské JE o dalších 10 let a velmi významně také k její bezpečnosti.
„V Arménii potvrzujeme naše úspěšné reference v oblasti servisu jaderných elektráren jak na všech tuzemských blocích, tak např. i těch ukrajinských (Jižně-Ukrajinská JE, Rovenská JE či Záporožská JE),“ uvedl k exportnímu úspěchu ŠKODA JS její generální ředitel František Krček.
„Modernizace uvedených systémů navazuje na naši předchozí dodávku systému kontroly a řízení (SKŘ) z roku 2019 opět ve spolupráci s firmou ZAT. Projekt spojený s hlavními cirkulačními čerpadly už jsme pak v minulosti absolvovali na celkem 70 takových zařízeních,“ dodal Andrej Avakjan z obchodního úseku ŠKODA JS, který má ve firmě na starosti zmíněný region. Spolupráce ŠKODA JS s Arménskou JE začala už před dvaceti lety v roce 2004, kdy v rámci výběrového řízení vyhlášeného Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), vyhrála tendr na kontrolu tlakové nádoby reaktoru.
V Arménské JE Metsamor stojí celkem dva bloky VVER 440. Starší z nich je odstaven. Provoz novějšího bloku byl obnoven v roce 1995. Od té doby prošla JE velkým množstvím modernizací, což postupně umožnilo prodloužení provozu bloku do roku 2026 a také zvýšení výkonu reaktoru o 15 %. Důležitý zdroj energie pro Arménii v nejbližších dvou letech projde další plánovanou modernizací, aby díky ní získal povolení k prodloužení svého provozu o dalších 10 let.