Tak jako každý rok jsme si složky Integrovaného záchranného systému letos připravili cvičení, která jsou tematicky zaměřená na problematiku aktivního útočníka. S ohledem na kontext událostí, které se v minulosti odehrály v různých částech světa a které se bohužel i nadále odehrávají, jsou realizována tato cvičení již dlouhodobě a nejsou tedy pro policii žádnou novinkou. Nicméně vzhledem k několika událostem, které se v předešlých letech staly i na území České republiky, zejména pak s ohledem na tragickou událost z prosince minulého roku na FF UK v Praze, nabývají tato cvičení na své důležitosti, a proto jim je nyní věnována zvýšenou pozornost.
Jedno z největších takto koncipovaných cvičení v Plzeňském kraji proběhlo v úterý 10. září v Plzni v prostorách Západočeské univerzity v Plzni. Cvičení, kterého se zúčastnila celá řada složek Integrovaného záchranného systému Plzeňského kraje, předcházela dlouhodobá příprava, řada schůzek a jednání, až se právě v tento den mohla spustit samotná cvičná situace.
Námětem cvičení byla přítomnost aktivního střelce na Západočeské univerzitě v Plzni, který se pohyboval v jejích vnitřních prostorách a způsobil několika osobám smrtelná střelná zranění, další osoby pak zranil těžce, středně nebo lehce.
Do cvičení se zapojila celá řada policistů z různých organizačních článků či služeb našeho útvaru. Jednalo se např. o policisty ze služby pořádkové policie, o kolegy z obvodních oddělení, z prvosledových hlídek, speciální pořádkové jednotky či zásahové jednotky. Neméně důležitou úlohu sehrávali dopravní policisté, policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování, stejně tak jako policisté z oddělení krizového řízení, krizoví interventi a zaměstnanci operačního střediska krajského ředitelství.
Ve spolupráci s Městskou policií Plzeň, Hasičským záchranným sborem Plzeňského kraje, Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje, samosprávou – v tomto případě tedy s Magistrátem města Plzně a touto vysokou školou cvičení prověřovalo vzájemnou kooperaci, sled jednotlivých činností a na ně navazujících postupů, výměnu informací a poznatků aj. za účelem prohloubení a zefektivnění spolupráce všech složek.
Mimo výše uvedené sloužilo toto cvičení také k procvičení policejních postupů a jednotlivých aktivit, které musí policisté v případě takové mimořádné události zajistit a plnit. To vše toto cvičení splnilo.
„V prvé řadě bych chtěl poděkovat vedení Západočeské univerzity v Plzni za možnost realizovat cvičení právě v jejich prostorách, stejně tak jako bych chtěl vyjádřit své poděkování studentkám, studentům a všem zaměstnancům této fakulty, kteří v den našeho cvičení neměli zajištěny standardní podmínky a byli námi realizovaným cvičením dotčeni.
Velice si vážím toho, že jsme si právě na Vaší vysoké škole mohli procvičit naše policejní postupy, činnosti, výměnu informací a poznatků a prohloubit kooperaci s dalším složkami Integrovaného záchranného systému Plzeňského kraje, a to včetně procvičení spolupráce přímo s vámi. Přestože takto zaměřené cvičení realizujeme již dlouhodobě, je s ohledem na celosvětové dění, i s ohledem na bohužel velmi tragickou událost z konce minulého roku na FF UK v Praze, a také velmi nešťastnou událost z minulého týdne na základní škole v Domažlicích, nezbytné být na takové mimořádné situace co možná nejlépe připraveni a věnovat jim společně zvýšenou pozornost“, uvedl brig. gen. Petr Macháček, ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje.
Cvičení bylo důležitou zkouškou i pro Západočeskou univerzitu v Plzni. „Chtěli jsme si v praxi otestovat technologie, o jejichž koupi uvažujeme pro zajištění větší bezpečnosti všech, kteří se denně pohybují v budovách ZČU a jejich okolí. Jednáme tak teď například o detektorech zvuků, modernějším kamerovém systému nebo o systému hromadného varování osob,“ vysvětlil rektor ZČU Miroslav Lávička. Do role figurantů se policistům přihlásila stovka studujících nebo zaměstnaných na ZČU. Šlo o ty, kteří v průběhu zimy a jara absolvovali teoretická školení v jejich režii.