Spotřeba nealkoholického piva roste

V ČR se letos vyrobí a vypije zhruba 350.000 hektolitrů nealkoholického piva, což je o 150.000 hl více než loni. Do pěti let by to mělo být tři čtvrtě milionu hektolitrů.


V ČR se letos vyrobí a vypije zhruba 350.000 hektolitrů nealkoholického piva, což je o 150.000 hl více než loni. Do pěti let by to mělo být tři čtvrtě milionu hektolitrů. Důvodem je zdravý životní styl, nový silniční zákon i fakt, že toto pivo je osvobozeno od spotřební daně. Řekl to ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Počet výrobců piva, které musí mít pod 0,5 procenta alkoholu, trvale roste. Nealkoholické pivo už produkuje 17 českých výrobců, více než třetina ze všech českých pivovarů. Nedávno se k nim přidaly Vratislavice.

"Je to nejrychleji rostoucí segment mezi pivy," řekl Veselý. Kromě zdravého životního stylu a zpřísněných dopravních předpisů na něj sázejí pivovary proto, že jeho výroba je značně zisková. Náklady jsou stejné jako u normálních piv, cena na pultech je podle Veselého také zhruba shodná. Za nealkoholický výrobek ale pivovar neodvádí spotřební daň, která je u desetistupňového piva 1,20 koruny na půllitr.

Veselý odhaduje, že podíl nealkoholického piva do pěti let vzroste z jednoho až dvou procent na pět. Loni pivovary vyrobily 19,07 milionu hektolitrů pěnivého moku při prodeji do zahraničí v objemu 3,1 milionu hektolitrů.

Nejúspěšnějším na trhu je Birell, který vyrábí závod Radegast ze skupiny Plzeňského Prazdroje. "Jeho prodej výrazně roste," uvedl vrchní sládek Jan Hlaváček. Loni prodal Prazdroj 140.000 hl nealkoholického piva, což mu zajistilo 70 procent českého trhu. Za prvních šest letošních měsíců dosáhl prodej značky Radegast Birell 88.000 hektolitrů, meziročně o pětinu více.

Druhým největším producentem je Pivovar Náchod s roční produkcí 135.000 hl nealkoholických piv. "Loni jsme vyrobili 15.000 hl nealkoholického piva, letos plánujeme o třetinu více," řekl vedoucí výroby Pavel Kořínek. Pivovar, který zavedl třetinkové balení, ho prodává za cenu zhruba o korunu nižší než desetistupňové pivo. Nealkoholické pivo je v restauracích často levnější než minerálka.

"Nealkoholické pivo zatím nevyrábíme, ale vyvíjíme ho," řekl obchodní ředitel Pivovaru Černá Hora Ivo Štorek.

Pouze Birell je nabízen jako sudový. Ostatní pivovary zatím sudy odmítají, neboť se v případě nižšího zájmu obávají zhoršení kvality piva v obalu. Nápoj totiž neobsahuje alkohol, který suroviny konzervuje. Pokud by dodávaly sudy, tak jedině do zařízení typu rychloobrátkových motorestů.

Nealkoholické pivo vyvážejí firmy pouze v menším objemu na Slovensko. Dovozy nealkoholického piva do ČR jsou podle Veselého zanedbatelné a činí do 10.000 hl ročně. Jedinou významnou značkou je německý Klausthaler ze skupiny Radeberger Gruppe, která vlastní pivovar Krušovice.

Doporučení redakce: Vykoupejte se ve Zlaté krávě v pivních lázních!


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
29.12.2006 14:220 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq