Spotřeba vody v domácnostech stagnuje

Spotřeba vody v plzeňských domácnostech stagnuje. Během předchozích let se snížila ze 118 na 111 litrů na osobu a rok a na této hladině se drží už druhým rokem. Jde o úroveň srovnatelnou s většinou velkých českých měst.


Spotřeba vody v plzeňských domácnostech stagnuje. Během předchozích let se snížila ze 118 na 111 litrů na osobu a rok a na této hladině se drží už druhým rokem. Jde o úroveň srovnatelnou s většinou velkých českých měst. Řekl to ředitel Vodárny Plzeň Miloslav Vostrý.
Podle údajů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací SOVAK je spotřeba v Plzni zhruba o 12 litrů vyšší než celorepublikový průměr. "Spotřeba Plzeňanů je dobrá. Jsou města jako Hradec Králové a Pardubice, kde je kolem 100 litrů na hlavu," řekl vedoucí úseku pitné vody Jan Kretek. Mírné propady kompenzují nové firmy, které odebírají 45 procent produkce Vodárny. Díky nim se spotřeba vody drží na 200 litrech na hlavu.
"Lidé šetří. Když kupují pračky a myčky, dívají se na spotřebu," uvedl Kretek. Na pití spotřebují jen 1,5 procenta vody. Shodně po 30 procentech na praní a osobní hygienu, pětinu na nádobí a zbytek na WC.
Podle Vostrého spotřeba vody v Plzni klesá jen minimálně také proto, že se cena vody ve městě už od začátku 90. let drží na nejnižší hranici. "Příští rok se ten rozdíl ještě zvýší. Zdražujeme o 2,84 procenta, kdežto v jiných městech je to kolem šesti i více procent," řekl.
Ještě v roce 1989 přitom plzeňské domácnosti spotřebovávaly kolem 200 litrů na hlavu. Cena vody ale tehdy činila zhruba 80 haléřů za metr krychlový, z toho 60 haléřů stálo vodné, jehož cena je dnes v Plzni nad 21 korunami. Placená cena ale nebyla reálná, protože před rokem 1989 dotovaly litr pitné vody podniky a stát, zhruba shodně třemi korunami.
V minulých letech zasáhl Vodárnu nejvíce rozpad Škodovky. Největším současným odběratelem s téměř dvěma miliony m3 vody ročně je Plzeňský Prazdroj, jehož odběry díky expanzi mírně rostou. Druhá je Plzeňská teplárenská a třetí Plzeňská energetika. Další firmy kupují výrazně méně. Velcí odběratelé jsou pro Vodárnu firmy se spotřebou přes 30.000 m3/rok; těch je do 40. Ještě před 17 lety patřily tyto firmy k malým zákazníkům.
U mimoplzeňských oblastí, zejména na severu Plzeňska, kde lidé využívají i vlastní zdroj, je průměrná denní spotřeba 80 litrů na osobu.
V Plzni bude od ledna stát vodné a stočné 40,96 Kč/m3 s DPH. "Současné pásmo 31 srovnatelných vodárenských firem je od 41 do 56 korun za kubík vodného a stočné," uvedl ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek. Republikový průměr je kolem 48 korun, řekla Miloslava Melounová z SOVAK. Vodné v Plzni bude od ledna stát 22,06 a stočné téměř 18,90 koruny.
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 25.12.2006 13:290 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq