Stanové městečko končí. Plzeň plánuje pomáhat lidem bez domova i dál

S nouzovým režimem vyhlášeným v době koronavirové krize končí i stanové městečko s karanténním prostorem pro lidi bez domova.

potisk adapt print

Město Plzeň jeho provoz v areálu bývalých kasáren ve Folmavské ulici zahájilo na konci dubna, tento týden se uzavře. Areál bude zakonzervován, aby mohl být využit v případě, že by nastala podobná kritická situace.

„Karanténní prostor pro lidi bez domova jsme začali budovat proto, abychom dostáli nařízení vlády České republiky, které uložilo hejtmanům a starostům obcí vytvořit prostor pro lidi bez domova, u nichž onemocnění covid-19 bylo potvrzeno nebo jim byla nařízena karanténa,“ připomněl primátor města Plzně Martin Baxa. „Rozhodli jsme se však, že nezřídíme pouze prostor pro karanténu, ale nabídneme lidem bez domova širší podporu, a tak jsme ve Folmavské ulici v areálu bývalých kasáren vybudovali také stanové městečko, kde byla lidem bez přístřeší poskytována humanitární pomoc. Byly jim k dispozici stany, sociální zařízení i potraviny,“ uvedl primátor.

Radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký poznamenal, že šlo o jediné záchytné zařízení v Plzni, které poskytovalo humanitární pomoc i sociální služby v takové šíři. Organizace, které se zabývají na území města pomocí lidem bez domova nebo lidem užívajícím návykové látky, totiž musely v době koronavirové krize svou činnost omezit nebo pozastavit, a tak pomáhaly ve stanovém městečku, které bylo jen několik dní po svém otevření zaplněno. Sloužilo nejen lidem bez domova z Plzně, ale také z okresů Tachov, Rokycany, Plzeň-jih a Plzeň-sever. „I lidé bez domova a lidé konzumující návykové látky měli z nemoci covid–19 strach, takže byli rádi, že ve stanovém městečku našli pomoc a také zdravotní i sociální poradenství. Mezi klienty často byly partnerské páry,“ uvedl Martin Zrzavecký a dodal, že prostor pro karanténu nikdo využít nemusel.

„Areál ve Folmavské ulici má 9 tisíc metrů čtverečních. My pro potřeby stanového městečka využili jen jeho část. Úpravy prostoru pro stanové městečko a budovy, v níž byly místnosti pro lidi v karanténě, vyšly na milion korun. Zděný objekt byl už dlouho nevyužíván, a neměl přívod vody ani elektřiny. Bylo nutné tam vodu i elektriku zase zavést. Terén pro stanové město jsme pak museli vyčistit od náletových rostlin a zarovnat. Do areálu jsme také přivezli mobilní WC a sprchy,“ vysvětlil Martin Zrzavecký.

V areálu s péčí o klienty pomáhala městská organizace – obecně prospěšná společnost Centrum protidrogové prevence a terapie a zapojily se i partnerské neziskové organizace, jako jsou Spolek Ulice, Středisko křesťanské pomoci Plzeň, zapsaný ústav Point 14, Diecézní charita Plzeň. Pomáhala i městská policie.

Vzhledem k tomu, že se nyní po skončení nouzového stavu vrací neziskové organizace ke své běžné činnosti a svým klientům, tedy i lidem bez přístřeší, není již delší provoz stanového městečka nutný. Pomáhat této komunitě budou nadále organizace v rámci terénních služeb a pak zejména také Městská charita Plzeň, jež se na tuto skupinu zaměřuje.

Město Plzeň prostor, kde bylo stanové městečko s objektem karantény, zakonzervuje tak, aby ho mohlo v případě potřeby okamžitě otevřít a nabídnout v něm opět pomoc lidem bez domova. Po uzavření stanového městečka zaměstnanci magistrátu odvezou mobilní zařízení a provedou potřebné kontroly objektu.

Podle radního Martina Zrzaveckého má město již připravenou studii na speciální – nízkoprahový dům, který zatím v České republice není provozován. „V azylových domech v České republice platí docela přísná pravidla. Lidé, kteří chtějí jejich služeb využít, nemohou být pod vlivem návykových látek. To však mnoho z nich odradí od toho, aby v něm hledali pomoc, a tak dál žijí na okraji společnosti. Pokud však budeme mít speciální dům, kde si o pomoc budou moci říci i lidé, kteří jsou pod vlivem návykových látek, může se pak o návrat do normálního života pokusit více lidí,“ řekl Martin Zrzavecký a podotkl, že právě pro vstup do stanového městečka žádná striktní pravidla neplatila. „I díky stanovému městečku si město a neziskové i charitativní organizace vyzkoušeli, jak spolu kooperovat. Své síly pak mohou efektivně spojit při provozu v plánovaném speciálním nízkoprahovém domě a při péči o jeho klienty,“ podotkl radní.

Vhodné místo pro speciální dům, v němž bude poskytována pomoc lidem bez domova a lidem užívajícím návykové látky, město hledá. V areálu bývalých kasáren ve Folmavské ulici to však nebude, neboť Plzeň plánuje v příštím roce areál prodat. K tomuto kroku přistupuje i proto, aby pokryla ztráty způsobené koronavirovou krizí.

Fotogalerie
NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hollywood Voices

Hlavní zprávy

 

NetConcert Bobby Shew
uniweb weby