Student agency zdražuje, ČSAD drží cenu

Z velkých autobusových dopravců v Plzeňském kraji zatím kvůli mýtnému od ledna zdraží jízdné na trase Plzeň-Praha jenom Student Agency. Společnost zvyšuje cenu jízdenky o desetikorunu, plzeňská firma ČSAD autobusy zůstane na stejné částce.


Z velkých autobusových dopravců v Plzeňském kraji zatím kvůli mýtnému od ledna zdraží jízdné na trase Plzeň-Praha jenom Student Agency. Společnost zvyšuje cenu jízdenky o desetikorunu, plzeňská firma ČSAD autobusy zůstane na stejné částce. Podobně nezdraží ani menší autodopravci, kteří po dálnici D5 převážejí lidi z Plzně do Prahy.
Student Agency zvyšuje od 3. ledna cenu jízdenky z Plzně na Zličín ze současných 60 na 70 korun. "Zdražení odpovídá zvýšení nákladů na placení mýtného," uvedl ředitel firmy Radim Jančura. Cena pro studenty do 26 let stoupne ze 45 na 52 korun. Žluté autobusy míří v pracovní dny z Plzně do Prahy v půlhodinových intervalech od 05:30 do 21:00. Od září ale zajíždějí pouze na Zličín a nejezdí až na Florenc jako ostatní dopravci fungující v regionu. Podle Jančury firma od startu linky v listopadu 2004 trvale posiluje počet spojů, které jsou údajně vytížené v průměru na 80 procent.
Naopak největší veřejný dopravce v Plzeňském kraji, ČSAD autobusy Plzeň, od ledna nezdraží. Přitom ještě počátkem prosince počítal s nárůstem o 15 až 20 procent. "Dnes jsme se definitivně rozhodli, že nezdražíme," řekl včera ředitel společnosti Miroslav Hucl. Podle něj bude firma provozovat na lince dvounápravové autobusy s motory Euro 3, což jí přinese maximální snížení poplatku za mýtné na nejnižší možnou úroveň 1,70 Kč/km.
"Chceme přilákat cestující. Pokud bychom měli v každém autobusu o dva lidi více, už se nám mýtné zaplatí," řekl Hucl. ČSAD autobusy budou od 3. ledna 2007 levnější než Student Agency. Na hlavní pražské autobusové nádraží Florenc zůstane jejich cena na 80 korunách, ale při cestě jen na Zličín zaplatí zákazník 60 korun, o desetikorunu méně, než když pojede se žlutými autobusy, které ale navíc nabízí noviny a nápoj zdarma. Plzeňské ČSAD autobusy vypravují do Prahy a zpět osm párů spojů v pracovní den.
Menší přepravní firmy v regionu zatím čekají, jak se jim mýtné projeví v nákladech. "Zatím nezdražujeme, zůstáváme na 80 korunách z Plzně na Florenc," uvedla pracovnice klatovské centrály pražské firmy Autobusy VKJ, pro něž provozuje autobusovou dopravu místní firma Vratislava Štáhlicha. Cena jízdenky z Klatov do Plzně tak zůstává i v lednu na 100 korunách.
Klatovský dopravce má většinu autobusů třínápravových, a tak se mu zdraží devadesátikilometrová cesta po dálnici o 250 korun na jeden vůz při cestě tam i zpět. "Trvale se zdražují také poplatky za použití zastávek a vjezdy na nádraží v Praze i v Plzni," uvedla pracovnice firmy Autobusy VKJ. Z Klatov do Plzně jezdí firma v pracovní dny čtrnáctkrát denně.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 28.12.2006 07:050 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq