Teplárenská čeká vysoký hrubý zisk

Plzeňská teplárenská (PT) letos očekává hrubý zisk kolem 530 milionů korun, což je o 100 milionů více než loni.


Plzeňská teplárenská (PT) letos očekává hrubý zisk kolem 530 milionů korun, což je o 100 milionů více než loni. Zvýšení profitu zajistí neplánované dividendy ze společnosti Plzeňská distribuce tepla (PDT) a prodej části povolenek na emise skleníkových plynů. Firmě se tak už druhým rokem vyplácejí masivní investice do ekologie, hlavně do spalování biomasy, z níž vyrábí pět procent energie. Řekl to ředitel městské teplárny Tomáš Drápela.
"Čistý zisk by se měl pohybovat mezi 300 až 350 miliony korun," dodal. Loni PT vykázala čistý zisk 314 milionů korun, meziročně o 22 procent více.
Prodej povolenek vynesl zhruba 40 milionů korun, což nebylo tolik peněz jako loni, neboť cena jedné povolenky na vypouštění tuny kysličníku uhličitého postupně klesala z loňského maxima 27 eur za kus (necelých 800 korun) až na současných sedm až osm euro (200 až 230 Kč). Zhruba stejnou sumu jako povolenky přinesly dividendy z PDT, kterou teplárna převzala k 1. květnu a přejmenovala ji na Plzeňské služby, a.s.
Tato firma s 37 lidmi, která měla pod sebou rozvody tepla, kotelny a výměníky, provádí nově už jen správu výměníkových stanic a měřidel. Distribucí tepla do domácností se zabývají oddělení PT. Vyčleňováním doplňkových činností snížila za deset let PT počet zaměstnanců z 580 na 270. Loni například vyčlenila autodopravu a údržbu. Nová dcera Plzeňské služby bude nabízet své služby například správcům městských bytů.
Podnik by měl utržit, shodně jako loni, zhruba 1,8 miliardy korun korun. Prodej tepla, jehož cena se v lednu zvýšila o pět procent, se na tržbách podílí zhruba shodným dílem jako odbyt elektřiny.
"Stagnaci tržeb pokládáme v době masivních úspor do zateplování za velký úspěch. Zákazníci přibývají, ale všichni více šetří," řekl ředitel. Firma sama nabízí zákazníkům služby tepelného auditora. Teplárně roste prodej chladu, kterým udržuje plynulý provoz kotlů i v létě.
I když letošní první pololetí bylo energeticky velmi zajímavé, poslední tři měsíce jsou velmi slabé. Podnik prodá zhruba stejně tepla jako loni, téměř čtyři miliony gigajoulů. Vyšší plán prodeje nesplní.
PT letos investovala jako loni přes 200 milionů Kč z vlastních zdrojů. Minimálně 50 milionů korun vložila do nových přípojek. "V létě nestíháme připojovat, nemůžeme sehnat dostatek stavebních firem," uvedl ředitel. Podle něj řada podniků, například v průmyslové zóně Borská pole, čeká na to, až jim dožijí původní plynové kotle a poté se připojí na centrální zdroj tepla. Kromě firem připojuje PT na primární horkovody také blízké rodinné domky, kterým garantuje nízkou a stabilní cenu, servis i měřidla.
Na příští rok PT opět uspěla ve výběrových řízeních ČEPS a ČEZ na podpůrné a silové elektřiny a je na 100 procent vyprodaná.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 18.12.2006 15:360 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq