Teplárenská vybere dodavetele bloku

Mezi čtyřmi českými firmami vybere Plzeňská teplárenská (PT) do 15. ledna dodavatele bloku na spalování dřevního odpadu, zařízení za 600 až 800 milionů korun. Kotel bude bude mít tepelný výkon 30 MW a turbína 10 MW elektrických.


Mezi čtyřmi českými firmami vybere Plzeňská teplárenská (PT) do 15. ledna dodavatele bloku na spalování dřevního odpadu, zařízení za 600 až 800 milionů korun. Kotel bude bude mít tepelný výkon 30 MW a turbína 10 MW elektrických. Podobné zdroje, které patří k velkým v rámci Evropy, chystá Dalkia na severní Moravě a opatovická elektrárna. Řekl to ředitel PT Tomáš Drápela.
"Poté, co uzavřeme výběrové řízení, budeme ještě jeden až dva měsíce vyhodnocovat, a poté do měsíce vybereme banku, které už se nám hlásí a už s nimi jednáme. Do země kopneme v květnu 2007," dodal. Nový blok chce podnik spustit na začátek topné sezony 2008, tedy zhruba v září.
Nový kotel bude podle Drápely schopen spalovat také uhlí. Firma se tak jistí proti tomu, kdyby stát přestal zvýhodňovat výkupní ceny energie z biomasy. "Pokud bychom stavěli čistě zdroj na dřevní odpad a rychle rostoucí dřeviny, byly by náklady na stavbu nižší," vysvětlil šéf PT.
Cena dodávky zahrnuje téměř výhradně technologii, stavební náklady budou minimální, neboť PT využije současnou halu po vysloužilém kotli. K novému zdroji postaví pouze halu na palivo, kde bude mít zásobu jen na deset až 12 dnů. Firma už má nyní smlouvy na dodávky štěpky se sedmi firmami. "Už rok se snažíme přesvědčit zemědělce, aby vytvořili sdružení, nakoupili stroje. My jim pomůžeme zajistit úvěry i profinancování," řekl ředitel.
PT už třetím rokem spaluje v moderním fluidním kotli spolu s uhlím 30.000 tun biomasy ročně. Příští rok zvýší její využití na dvojnásobek. "Letos jsme investovali 40 milionů korun do druhé trasy na zavážení biomasy do stávajícího kotle," uvedl ředitel. Od příštího roku tak PT, která ročně spálí 600.000 tun sokolovského uhlí, nahradí desetinu potřeb ekologickou biomasou. K tomu přibude 100.000 až 120.000 tun dřevního odpadu, které spálí od roku 2009 nový kotel. "Záleží na tom, kolik bude paliva," dodal.
PT chce pomoci státu, aby dostál závazkům EU zvýšit do roku 2009 podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů ze čtyř na osm procent. Místo nejjednoduššího kotle na uhlí zvolila kotel na biomasu. Náklady na "zelenou" energii jsou třikrát vyšší než u uhlí. Výhřevnost dřevní hmoty z lesů a pil je v létě téměř srovnatelná, v zimě je asi poloviční než u uhlí.
Elektřinu ze směsi uhlí a štěpků letos podnik prodává za 1850 korun za megawatthodinu, příští rok se o 110 korun sníží. "To je jasně nekoncepční krok," uvedl Drápela. U nového zdroje toto regulátor nebude moci provést, neboť současný zákon o obnovitelných zdrojích garantuje při spalování čisté biomasy cenu 2520 korun, která má vydržet 15 let od dostavby nového zdroje.

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 27.12.2006 17:420 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq