Univerzita chce stavět centrum výzkumu

Západočeská univerzita (ZČU) podá do konce příštího roku do Bruselu žádost o dotace na vybudování centra pro výzkum a vývoj za čtyři až pět miliard korun. Sdružení vědců, škol a firem, připomínající kalifornské Silicon Valley, bude zaměřeno na informatiku a kybernetiku.


Západočeská univerzita (ZČU) podá do konce příštího roku do Bruselu žádost o dotace na vybudování centra pro výzkum a vývoj za čtyři až pět miliard korun. Sdružení vědců, škol a firem, připomínající kalifornské Silicon Valley, bude zaměřeno na informatiku a kybernetiku. Škola zároveň jedná s radnicí o výstavbě obřího sportovního areálu. Napsal to Plzeňský deník.
Pětihektarový volný pozemek vedle univerzitního areálu Zeleného trojúhelníku na Borech je z poloviny městský a zbytek vlastní soukromníci. Radnice škole pomůže při jeho scelení. Podle ekonomického náměstka primátora Vladimíra Duchka může radnice zbylé pozemky buď odkoupit, nebo je privátní majitelé mohou rozvíjet spolu s městem.
Výzkumné centrum má dát do roku 2013 dát práci 700 doktorandům a vědeckým pracovníkům škol i firem. ZČU zpracuje šest projektů, například z oblasti bezpečnostního výzkumu a alternativní výroby elektřiny.
Univerzita dále v úterý jednala s městem o výstavbě obřího sportovního areálu, také na Zeleném trojúhelníku, který bude sloužit i pro veřejnost. Na jeho budování by se proto měla radnice podílet. Podle rektora Josefa Průši trpí škola nedostatkem sportovišť a musí si je draze pronajímat.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 14.12.2006 19:510 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq