V Plzni se 17. 3. 2026 v 10:00 v Měšťanské besedě koná první z 13 konferencí o dostupném bydlení a územním rozvoji. Pořádají CEEC Research, IDB a CENTRAL GROUP; cílem je spojit obce, kraj, stát, banky a developery a urychlit výstavbu.
V Plzni se v úterý 17. března 2026 od 10:00 uskuteční první z celkem třinácti krajských konferencí o dostupném bydlení a územním rozvoji. Setkání proběhne v Měšťanské besedě a jeho cílem je přivést k jednomu stolu zástupce měst a obcí, kraje, státu, bank i developerů. Debata se má soustředit na konkrétní kroky, které mohou urychlit bytovou výstavbu v regionu.
Sérii akcí pořádá analytická společnost CEEC Research spolu s Iniciativou pro dostupné bydlení (IDB) a společností CENTRAL GROUP. Plzeňská konference nese název Dostupné bydlení pro celé Česko. Záštitu nad ní převzal hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan a primátor Plzně Roman Zarzycký.
Dostupné bydlení dnes není jen sociální téma, ale zásadní otázka ekonomického rozvoje regionů.Michal Vacek, CEEC Research
Podle organizátorů je důvod jasný: bez dostupných bytů budou města hůř udržovat mladé rodiny i pracovní sílu nezbytnou pro firmy a služby. Diskuse v Plzni má proto propojit data, financování a zrychlení přípravy projektů.
Na konferenci vystoupí také radní Plzně pro bytovou oblast Světlana Budková. Město podle ní rozšiřuje bytový fond rekonstrukcemi nevyužívaných objektů i novou výstavbou. Byty jsou určeny především lidem, kteří se na trhu s bydlením prosazují obtížně – například samoživitelkám, mladým nebo seniorům. Část kapacity má být vyhrazena i pro profese, které město potřebuje, například zdravotníky, učitele nebo pracovníky bezpečnostních složek.
Podle radní v Plzni nyní vzniká přes dvě stě městských nájemních bytů. Další projekty by se měly rozběhnout ještě letos a přidat zhruba sto bytů. Město zároveň připravuje větší projekty v řádu stovek jednotek. V delším horizontu počítá s rozvojem lokality v areálu bývalých kasáren Slovany, kde by mohlo vzniknout až kolem 790 městských nájemních bytů.
Součástí činnosti města je i poradenství. V Plzni několik let funguje Kontaktní místo pro bydlení, které podle radní odbaví přes 60 klientů týdně.
Plzeň je první zastávkou celostátní série. Organizátoři plánují během roku 2026 uspořádat konference ve všech krajských městech; Praha a Středočeský kraj budou mít společné setkání. Program obvykle nabídne dvouhodinovou moderovanou debatu, po které následuje networking.
Akci v Plzni podpořily také Plzeňský kraj, Státní fond podpory investic (SFPI) a Národní rozvojová banka (NRB). Účast je možná pouze po registraci na webu ceec.eu.