V Plzeňském kraji hasiči zasahovali u 16 požárů. Od pátku platí zákaz ohňů v přírodě

Hasiči v Plzeňském kraji zasahovali ve čtvrtek 30. července do 18:30 u 16 požárů v lesích, na polích a strništích po celém regionu. Sucho a vysoké teploty zvyšují riziko šíření. Během dne plameny zasáhly valník, pole u Vochova a porost u Kaliště, kde jsou škody předběžně do 10 000 korun. Kraj kvůli nárůstu na 186 požárů v červenci od 31. července zakázal rozdělávání ohňů ve volné přírodě.

obrázek: V Plzeňském kraji hasiči zasahovali u 16 požárů. Od pátku platí zákaz ohňů v přírodě

Hasiči v Plzeňském kraji měli ve čtvrtek 30. července 2026 plné ruce práce s požáry v přírodě. Do 18:30 zasahovali u 16 požárů v lesích, na polích a na strništích po celém regionu. Pomohlo jim rychlé nasazení jednotek i duchapřítomnost lidí na místě.

Sucho a vysoké teploty podle hasičů zvyšují riziko, že i malý oheň během minut přeroste v rozsáhlý požár. Plzeňský kraj proto na doporučení hasičů zpřísnil pravidla. Od pátku 31. července 2026 platí na celém území kraje zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě.

Oheň zasáhl les, pole i techniku

Jedním z prvních větších zásahů byl požár u Hradiště na pomezí Plzeňského a Jihočeského kraje. Hasiči vyjížděli po 12:30. Původní hlášení hovořilo o hořícím valníku, nakonec se ukázalo, že plameny zasáhly i lesní porost, pole a traktor. Požár se podařilo dostat pod kontrolu přibližně do 50 minut.

Krátce poté hořelo pole u Vochova nedaleko Plzně. Oheň byl vidět z velké dálky a rychle se šířil. Po příjezdu jednotek šlo podle odhadu o pole o rozměrech zhruba 50 × 100 metrů.

Kaliště na Klatovsku

Po 13:00 zasahovali hasiči u Kaliště na Klatovsku, kde se oheň dostal do lesa v hůře přístupném terénu. Zpočátku šlo podle prvních informací především o požár hrabanky, následně se plameny rozšířily i na stromy. Zasažená plocha činila asi 800 m2. Předběžný odhad škody na lesním porostu je do 10 000 korun.

Řidič traktoru zabránil větším škodám

Na jižním Plzeňsku odpoledne hořela sláma naložená na valníku taženém traktorem. Řidič podle hasičů zareagoval rychle: valník odpojil a hořící náklad vysypal na pole. I tak zachvátilo oheň strniště, ale jednotkám se ho podařilo brzy uhasit. Bez včasné reakce by škody mohly dosáhnout statisíců korun.

Další komplikace nastala krátce před 17:00 ve Všepadlech na Domažlicku. Požár se tam rozšířil od včelína směrem ke stavení a zasáhl také stodolu a okolní stromy.

Současně hasiči likvidovali požár strniště mezi Borkem a Dehetnou na Tachovsku. Kvůli suchu a větru se oheň rychle šířil. Než ho jednotky dostaly pod kontrolu, shořela plocha přibližně 120 × 30 metrů. Podle prvních informací škoda nevznikla.

V červenci je požárů násobně více než loni

Počet požárů v přírodě v kraji v posledních týdnech roste. Od začátku července do čtvrtečního podvečera hasiči evidují 186 požárů, z toho 38 v lesních porostech a 67 na polích nebo v trávě. Loni ve stejném období řešili 97 požárů, v roce 2024 pak 71.

Zákaz rozdělávání ohňů

Od pátku 31. července 2026 platí v Plzeňském kraji zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě. Týká se to zejména lesů a jejich okolí, parků a dalších míst, kde se může požár snadno rozšířit. Hasiči opakovaně upozorňují i na další rizika, například odhozené nedopalky nebo parkování auta na suché trávě, kde horké části výfuku mohou zapálit porost.

Pokud lidé uvidí kouř nebo plameny, mají volat linku 150 nebo 112. Informace a doporučení zveřejňuje také Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje.

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články